Špičkoví tréneri, bojový klub a fitness centrum v jednom: Navštívte Slov Uni Sport v Bratislave!
Horúčavy? Stačí spraviť TOTO!
Veľa vody, málo silenia a pobyt v chládku. Experti vydávajú manuál ako prežiť supertropické dni. Zvládneme ich ľahko, ak dodržíme základné pravidlá.
Koľko vody treba vypiť?
Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí to napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.
Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne 2-4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia. Piť by sa malo priebežne, čiže v menších dávkach a častejšie a ešte pred pocitom smädu.
Kedy sa napiť?
Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré vám smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru, energie a kofeínu. Ideálna je obyčajná voda doplnená o minerálne vody. Pite pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje. Najmä u detí dbajte na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu pite aj vtedy, keď smäd necítite.
Na horúčavy treba s ľahkosťou
Zásada platí na oblečenie, stravu, aj pohyb. V čase extrémneho tepla to s ničím preháňať netreba.
Strava – má byť ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá – dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.
Odev – odporúča sa ten svetlých farieb a z prírodných materiálov, má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu. Počas pobytu mimo domova používajte pokrývku hlavy, ktorá chráni pred slnečným úpalom.
Námaha – je to, čomu sa máme vyhýbať. Potrebné sú časté prestávky v tieni a v čase medzi 10. až 16. hodinou treba obmedziť pobyt vonku a nezdržiavať sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do 7. hodiny ráno.
Miesto slnka, radšej chládok
Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10. do 16. hodiny zdržiavať na tienistom mieste. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.
Na hrozbu úpalu treba dať pozor hlavne v prípade najmladších. „Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu a pobyt vonku treba obmedziť na skoré ranné a podvečerné hodiny. Deti do 6 mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočíka, pretože hrozí prehriatie. Staršie deti je potrebné pri pobyte vonku opakovane natierať vhodnými krémami a vhodne obliekať,“ na stránke Úradu verejného zdravotníctva to hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR.
Vnútri pozor na klímu
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 °C počas dňa, v noci by izbová teplota nemala prekročiť 24 °C. Regulácia teploty je obzvlášť dôležitá v prítomnosti detí, seniorov nad 65 rokov a chronicky chorých.
Prijemný vzduch v interiéroch zaistí vetranie v nočných alebo v skorých ranných hodinách. Počas dňa nemáme otvárať okná pokiaľ je to nevyhnutné. Pomôcť môže aj tienenie, alebo správne nastavená klimatizácia. Rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nemá byť väčší ako 5, maximálne 7 stupňov Celzia.
Osviežia hity z Rádia SiTy
Osvieženie do horúcich dní prináša v programe Rádia SiTy aj nová energia. DJ Marco ponúka nočné mixované sety v štýloch Soulful House & Nu Disco. Užite si ich s nami od polnoci do šiestej rána.
Rádio SiTy, sme najtanečnejšie rádio v meste!
(Zdroj: ÚVZ SR, Rádio SiTy)