Špičkoví tréneri, bojový klub a fitness centrum v jednom: Navštívte Slov Uni Sport v Bratislave!
Ako v zime nezmrznúť? Tipy na posilnenie imunity
Naše telo je úžasne zložitý a zároveň krehký ekosystém. Máme vybudovanú vrodenú obranyschopnosť – imunitu, ktorá nás bráni proti nežiadúcim baktériám, vírusom, toxínom a ďalším škodlivinám z okolia. Imunitný systém tvoria napríklad žľazy v pokožke, produkujúce pot s antibakteriálnymi enzýmami či sliznica vytvárajúca hlien, ktorý funguje ako pasca pre mikroorganizmy. Keď je však vírusov v ovzduší priveľa, prirodzená imunita ich nestíha odrážať, dostanú sa do tela a my skončíme chorí v posteli s teplotou a kašľom.
Čo oslabuje náš imunitný systém?
Dlhodobý stres či nefunkčné osobné vzťahy, ktoré zaťažujú nás emocionálny stav, sa môžu pretaviť do oslabenej imunity alebo ochorenia. Trochu pracovného stresu nemusí byť na škodu, stres nás vie nakopnúť či motivovať k lepšiemu výkonu, no nemali by sme byť vystresovaný neustále a dlhodobo. Takisto neduhy ako fajčenie alebo pitie alkoholu oslabujú náš organizmus a jeho schopnosť brániť sa voči chorobám. Preto, ak sa pri chorobe riadite zlatým pravidlom našich dedov a “vypaľujete bacilov” pálenkou, vymeňte ju radšej za šálok čaju s medom a citrónom.
Takisto sa vo vedeckých výskumoch ukázalo, že rafinovaný cukor oslabuje schopnosť bielych krviniek pohlcovať baktérie. Rovnaký efekt mali sacharóza (bežný cukor), glukóza, fruktóza, pomarančový džús a med. Naopak komplexné sacharidy (napríklad v strukovinách a obilninách) a ani ovocie tento negatívny účinok nepreukázali. Takže odporúčame v zime jesť veľa ovocia a zelenina vám taktiež neuškodí.
Ako nakopnúť imunitu?
Jednou z tých príjemnejších metód, ako posilníte svoju imunitu je, že si doprajete kvalitný spánok. Zatiaľ čo naše telo odpočíva, imunitný systém pracuje na plné obrátky. Zvyšuje sa produkcia zápalových faktorov pre ničenie patogénov a posilňuje sa imunitná pamäť, aby boli škodcovia z minulosti nabudúce zlikvidovaní ešte efektívnejšie.
Sladký spánok ako hlavná esencia zdravej imunity
Napriek tomu, že naša myseľ spí, imunitný systém zaraďuje v spánku vyššiu rýchlosť. Zvyšuje sa produkcia zápalových faktorov pre ničenie patogénov a posilňuje sa imunitná pamäť, aby známi škodcovia boli nabudúce zlikvidovaní efektívnejšie.
Keď sa dobre a nerušene vyspíte, posilníte svoju imunitu tým najúčinnejším spôsobom. Dospelý človek potrebuje cca 7 – 9 hodín spánku denne. Váš imunitný systém zaznamená už keď mu dennú dávku skrátite o hodinu. Preto dbajte na kvalitný a zdravý spánok a hýčkajte svoju imunitu. Odvďačí sa vám.
Dajte sa do pohybu!
Čím viac sa budete hýbať, tým výkonnejšia bude vaša imunita. Môžete ju vnímať ako sval, ktorý posilňujete cvičením. Už polhodinová prechádzka denne zvyšuje hladinu buniek imunitného systému. V priebehu cvičenia, aj po jeho skončení, dochádza k uvoľňovaniu protizápalových cytokínov a zvyšuje sa aktivita bielych krviniek. Taktiež keď sa pri športe spotíte, potné žľiazy spolu s potom produkujú antibakteriálne látky. “Ľudia v pohybe” majú nižší výskyt vírusových ochorení a v prípade ochorenia miernejšie symptómy.
Podpora imunity zo slnka
Vitamín D hrá v našom imunitnom systéme mimoriadne dôležitú rolu. Je regulárom imunitnej fukncie a jeho nedostatok spôsobuje autoimunitné ochorenia, a zároveň oslabuje obranu proti infekciám. V lete sa nám vitamín D dopĺňa zo slnka, no v zimných mesiacoch nie je slnečné žiarenie tak intenzívne a vitamín D sa v pokožke netvorí. V zime by sme ho preto mali dopĺňať. Vitamín D sa nachádza napr. v oleji z rybej pečene (treska, platesa), v sardinke alebo lososovi. Menšie množstvo ho je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku či mliečnych výrobkoch. Optimálna dávka u dospelých je 2000 IU denne.
Jedzte pestro a zdravo!
Najlepší a zároveň aj najchutnejší spôsob ako do seba dostanete väčšinu vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín a esenciálnych mastných kyselín je pestrá strava, obsahujúca aspoň jednu z týchto skupín potravín:
- ovocie
- zelenina
- strukoviny
- celozrnné obilniny
- orechy a semienka
Na silnú imunitu sú najprospešnejšie vitamíny C a D. Kde nájdete vitamín D sme spomínali vyššie. Najviac “C-čka” nájdete napríklad v čiernych ríbezliach, potom v citrusoch ako citróny, pomaranče, mandarínky, v šípkach alebo grapefruitovej šťave. Ak ste skôr na zeleninu, dajte si papriku, brokolicu alebo kapustu, ktoré sa vyznačujú najvyšším obsahom vitamínu C.
Ak sa budete riadiť našimi radami a dlhodobo ich pravidelne dodržiavať, vytvoríte si nepriestrelný imunitný štít a choroby vás budú obchádzať širokým oblúkom.