Premeny Bratislavy prinášajú historický text k budove na fotografii vľavo, od T. Ortvaya z roku 1905. “Poniže, oproti Mariánskej ulici, sa ťahá pozdĺž ulice dlhé priečelie kasární, ľudovo nazývaných Špitálska kasáreň (Spitalkaserne, Ispotály-kaszárnya). Spolu s pozemkom zaberajú rozlohu 29 857 štvorcových siah.
Stoja na mieste niekdajšej záhrady palatína grófa Františka Wesselényiho. V 17. storočí táto takzvaná rolovská záhrada bola vlastníctvom rodiny Wielandtovcov, v roku 1654 ju získali za 6 150 zlatých jezuiti, ale pre odpor mesta ju nemohli mať oficiálne v držbe, hoci ju už užívali. Palatín František Wesselényi vyriešil spor takým spôsobom, že záhradu zhabal pre seba a prinútil jezuitov, aby sa za 1 900 zlatých zriekli svojho vlastníckeho práva v jeho prospech.
Pôvodne tu chcel ostrihomský arcibiskup Juraj Szelepcsényi usadiť karmelitánov a zanechal na ten účel 90 000 zlatých. Arcibiskup gróf Juraj Széchényi by tu zase bol rád založil sirotinec. Saské knieža Kristián August ako ostrihomský arcibiskup tu však založil v roku 1720 chudobinec a lazaret a v roku 1723 zverili správu nad nimi krížovníckemu rádu, ktorý sa nedávno usadil v meste.
Prvým správcom (commendatorom) ustanovizne bol František Götzel, arcibiskupov cirkevný poradca a zároveň budínsky prepošt sv. Žigmunda. V roku 1744 začal arcibiskup gróf Imrich Esterházy pristavovať k budove skvostný mramorový kostol, ale stavbu prerušila jeho náhla smrť a krížovnícky rád sa presťahoval do Budína. Dnes sú v budove kasárne spoločného cisárskeho a kráľovského vojska,” uviedol dobový text.
Po roku 1918 sídlil v budove 23. a neskôr 39. peší pluk Československej armády. Za Česko – Slovenskej republiky bola známa ako Svätoplukova kasáreň. Stavbu asanovali v roku 1973.