Správa do budúcnosti je odoslaná
Časová schránka je zapečatená a pripravená pre budúce generácie. Doposiaľ sa 176 rokov ukrývala v soche Michalskej veže. Tam ostane aj naďalej, avšak s novým obsahom. Čo pribudlo v malej škatuľke a čo by sme do nej pribalili z Rádia SiTy?
Predkovia nám zanechali mince aj relikvie
V pôvodnej schránke sa našlo množstvo rôznych predmetov z 18. a 19. storočia. Bola to napr. štvorhranná medená platnička s dvoma textami v nemeckom jazyku, pergameny s latinskými textami – dokonca aj s básňou, medená schránka s relikviami deviatich svätých mučeníkov, zoznamy členov mestských rád, alebo medené mince.
Pôvodná schránka bola zreštaurovaná Stanislavom Koželom spolu so sochou Archanjela Michala. Dobové dokumenty a predmety z nej sa teraz nachádzajú v depozitároch Múzea mesta Bratislavy. Pre uloženie nových dokumentov a predmetov s dobovým odkazom bola preto zhotovená nová časová schránka. Tá je vernou kópiou pôvodnej schránky vyhotovenou z toho istého materiálu, tepanej medi. Replika je doplnená datovaním reštaurovania (2022) s použitím nového fontu, ktorý však rešpektuje ten pôvodný.
Autorom typografického návrhu vročenia 2022 je dizajnér Ondrej Jób. Na uzavretie schránky bol namiesto letovania cínom zvolený špeciálny, neutrálny silikónový tmel. „Letovanie by mohlo ohroziť nový obsah schránky – vložené dokumenty by pri vyžadovanej teplote letovania (300 stupňov Celzia) mohli vnútri schránky zhorieť,“ vysvetľuje Stanislav Kožela, ktorý schránku v priamom prenose uzavrel.
Do budúcnosti posielame DNA Bratislavy
Pre ďalšie generácie nechávame odkaz tejto doby v podobe semienok, medu a zeme. O tomto obsahu sa rozhodlo v hlasovaní verejnosti. K tomu sú v schránke písomnosti, alebo čosi z toto, čo nám zanechali naši predkovia. „Nový obsah časovej schránky je výsledkom zvažovania z rôznych perspektív – snahy o kontinuitu a tradíciu, o podtrhnutie duchovného rozmeru obsahu schránky, reflexiu záujmu verejnosti a napokon praktické aspekty, ako trvácnosť materiálov alebo rozmery,“ vysvetľuje Zuzana Palicová, riaditeľka Múzea mesta Bratislavy.
Kapsule s DNA získali v ankete 42 percent hlasov. “Vo výsledku sa do schránky, ako odkaz pre ďalšie generácie, dostali predmety, ktoré zahŕňajú identitu nášho mesta, ako napríklad vzorka z odrôd viniča z Rače či med a pôda z našich Mestských lesov,“ uviedol Matúš Vallo, primátor Hlavného mesta SR Bratislavy.
- Kvetový med je z Mestských lesov v Bratislave. Je zo včelnice, ktorá sa nachádza pod Horárňou v Krasňanoch. Predpokladá sa, že med sa uchová a nájde sa v skryštalizovanej forme. Ďalším generáciám by mal po rozbore priniesť informácie o súčasnom prostredí.
- Semená sú zo stromov typických pre lesy, ktoré v súčasnosti obklopujú Bratislavu. Ide o buk lesný, lipu malolistú a hrab obyčajný, teda dreviny, ktoré sú pre tieto lesné porasty charakteristické. Semená budú síce v budúcnosti nepoužiteľné pre výsadbu, ale poslúžia ako pamäťová stopa.
- Pôda pochádza z mestských lesov v Bratislave.
Čo je v škatuľke teraz?
- DNA Bratislavy – sklenené kapsuly so semenami stromov, vzorka pôdy, med,
- dve básne od autorov Mily Haugovej a Ivana Štrpku,
- listina Múzea mesta Bratislavy,
- listina so zoznamom poslancov Mestského zastupiteľstva a Mestskej rady hlavného mesta SR Bratislavy 2018 – 2022,
- kópie vybraných písomných dokumentov nájdených v schránke,
- kapsula s relikviami z pôvodnej schránky,
- medená tabuľka s menami ľudí, ktorí sú zodpovední za rekonštrukciu Michalskej veže.
Časová schránka sa vráti ikonickej soche
Schránka po uzatvorení poputuje naspäť tam, kde bola nájdená, teda do hlavy sochy Archanjela Michala. Súsošie Archanjela Michala bojujúceho s drakom momentálne prechádza procesom zlátenia. „Pri výskume sochy sa ukázalo, že socha bola pravdepodobne pozlátená aj v minulosti, preto sme sa rozhodli pristúpiť k jej pozláteniu 24-karátovým plátkovým zlatom aj tentokrát,“ uvádza Patrik Baxa, historik architektúry, ktorý realizoval výskum sochy. Proces zlátenia prebieha verejne, v exteriéroch nádvoria Apponyiho paláca na Radničnej 1, a verejnosť sa naň môže prísť pozrieť do 26. septembra.
Reštaurovanie sochy, súsošia Archanjela Michala bojujúceho s drakom, zahŕňalo aj doplnenie chýbajúcich vybraných častí diela. Podľa historických fotografií boli vytvorené kópie archanjelovho ľavého krídla a pravého predlaktia s mečom, pribudol jazyk draka a jeho ľavé ucho.
Zreštaurovaná a pozlátená socha Archanjela Michala zápasiaceho s drakom bude od 26. septembra do 1. októbra verejne vystavená v rámci prezentácie v bratislavskej Starej radnici. Následne sa na nedeľu 2. októbra pripravuje jej slávnostné vyloženie na Michalskú vežu.
Vypukne Týždeň s Michalom
Obnovené súsošie si budeme môcť obzrieť počas Týždňa s Michalom. Stane sa tak od 26. septembra do 2. októbra počas podujatí Múzea mesta Bratislavy. Verejná prezentácia pozláteného súsošia s drakom bude v Starej radnici doplnená sériou troch odborných prednášok obsahovo súvisiacich s reštaurovaním sochy Archanjela Michala a s rekonštrukciou Michalskej veže.
Týždeň s Michalom bude zakončený v nedeľu 2. októbra slávnostným vyložením sochy Archanjela Michala naspäť na Michalskú vežu. Tu sa skončí aj púť časovej schránky, ktorá bude do hlavy sochy Archanjela Michala vložená až priamo na Michalskej veži, po vytiahnutí jej troch častí na vrchol veže. Jednotlivé časti sochy budú pre tento účel a pre ochranu nového zlátenia odborne zabalené. Po opätovnom zložení sochy bude ako finálne ukončenie rekonštrukcie do jej hlavy vložená nová časová schránka.
Zlátenie sochy sv. Michala Archanjela
13. – 26. 9. 2022 – Nádvorie Apponyiho paláca
Sochu sv. Michala Archanjela poznáme ako medenú, skorodovanú do zelenej farby. Počas prebiehajúceho výskumu sa ukázalo, že socha sv. Michala Archanjela bola zlátená. Preto sa pristúpilo k pozláteniu sochy. Ako prebieha proces zlátenia? Používajú reštaurátori pravé zlato? Verejnosť má možnosť nahliadnuť do tohto pracovného procesu a sledovať precíznu prácu reštaurátorov, ktorí dajú jednej z najznámejších bratislavských sôch jej finálnu novú podobu…
Nová podoba sv. Michala Archanjela (prednáška)
Utorok 27. 9. 2022, 17.30 hod. – Nádvorie Starej radnice, Faustova sieň
Akademický sochár Stanislav Kožela, reštaurátor kovov s dlhoročnou praxou a autor niekoľkých výskumov týkajúcich sa aktuálnej obnovy Michalskej veže, predstaví verejnosti praktické výsledky svojej práce, ale aj jej teoretické východiská. Ak vás zaujíma, ako prebiehalo reštaurovanie sochy sv. Michala Archanjela, toto je príležitosť, ako sa o téme dozvedieť čo najviac priamo od autora jej novej podoby.
Interiér Michalskej veže a jeho historické vrstvy (prednáška)
Streda 28. 9. 2022, 17.30 hod. – Nádvorie Starej radnice, Faustova sieň
Michalská veža, jediná zachovaná brána mestského opevnenia Bratislavy, prešla od stredoveku viacerými stavebnými zásahmi. Ich skúmanie a vyhodnocovanie je dôležitou súčasťou každej pamiatkovej obnovy a vykonáva sa od čias vzniku modernej pamiatkovej starostlivosti. Zuzana Zvarová (MÚOP) predstaví výsledky jedného z architektonicko-historických výskumov, v rámci ktorého sa s kolegami zamerali na výskum interiéru Michalskej veže (2018).
Pamiatková starostlivosť: synergia teórie a praxe (diskusia)
Štvrtok 29. 9. 2022, 17.30 hod. – Nádvorie Starej radnice, Faustova sieň
Téme pamiatkovej starostlivosti sa v súčasnosti venuje viac pozornosti aj z radov laickej verejnosti. Ak tiež patríte medzi rozrastajúcu sa skupinu ľudí, ktorých zaujíma, ako k obnove pamiatok citlivo pristupovať, nenechajte si ujsť diskusiu Evy Falbovej (Krajský pamiatkový úrad Bratislava) a Jána Kresana (Pamarch – realizátor obnovy), ktorú bude moderovať kurátor historických a umeleckohistorických zbierok MMB Michal Augustovič. Dozviete sa, aké prístupy boli zohľadnené pri obnove Michalskej veže a ako poznatky z viacerých výskumov ovplyvnili jej podobu na najbližšie desaťročia.
Z Rádia SiTy by sme pridali hity
Pre ďalšie generácie by sme do časovej schránky pribalili hudobné svedectvo doby. Predošlé generácie nám tu zanechali hity od legiend, ktoré sú aktuálne dodnes. Dôkazom bola aj letná koncertná sezóna, počas ktorej prišli práve do našej oblasti nestarnúce hviezdy s mediálnou podporou Rádia SiTy.
1) Delegation
2) Earth, Wind and Fire
3) Kool & the Gang
Hráme najväčšie legendy a pridávame k nim najlepšie novinky. Počúvajte Rádio SiTy, sledujte naše stránky, lajkujte, zdieľajte a hlavne bavte sa s nami.
Rádio SiTy – sme najtanečnejšie rádio v meste!
(Zdroj: MBB Bratislava, Mesto Bratislava, Rádio SiTy)