Predsavzatia sa dajú plniť. Vieme ako!

Predsavzatia sa ľahšie plnia s čistou hlavou a podporou okolia. (Foto: Nikola Dóžová, Vedomý pohyb, fb)

Popolník plný ohorkov, veci na cvičenie založené v skrini, kniha z angličtiny zapadnutá prachom. Novoročné predsavzatia sa neraz končia fiaskom. A pritom by nemuseli. Stačí poznať len správy recept, ako sa vydať na cestu osobného rastu a nikdy z nej nezísť. Mgr. Daniela Dvorská je fyzioterapeut a odborný poradca, ktorý sa špecializuje na jogu, freediving a meditáciu. Na stránkach Rádia SiTy nám už poradila, ako správne bojovať s únavou. Tentoraz sa dostáva na pretras aj plnenie osobných cieľov.

Začína sa to tradične

Vítanie nového roka v metropole. (Foto: Bratislava, fb)

Začiatok roka je pre mnohých spojený s možnosťou nového začiatku, novými možnosťami. Akoby sme otočili list v knihe a môžeme začať nanovo a čisto. Plný motivácie a odhodlania si stanovíme ciele, spíšeme nové projekty, začneme s novými aktivitami.

Najčastejším cieľom je schudnúť, keďže počas sviatkov je jedla všade viac ako dosť. Keď ho však zjeme, neraz sa neskôr cítime previnilo. A tak po Novom roku sú fitness centrá preplnené pár týždňov a potom záujem návštevníkov opadá. Motivácia a odhodlanie idú do úzadia, nezvládame držať plán, ktorý sme si nastavili a zlyhávame. Nenaplnené ciele potom majú dohru v tom, ako sa celkovo cítime.

Niektoré plány sa končia sklamaním. (Foto: Andrew Mason, London, UK a Colin Van Dervort, Wikimedia)

Ako si nastaviť udržateľné predsavzatia?

A je to vôbec dobre?

Predtým, než si vymyslíme opäť zoznam vecí, ktoré chceme tento rok zmeniť je dobré sa na malý moment zastaviť a položiť si pár otázok. “Ako sa mi darilo dodržať predsavzatia minulý rok? Koľko vecí z pomyselného zoznamu sa mi podarilo naplniť?” Rekapitulácia a reflexia nám dáva možnosť prehodnotiť, či sme si na list nenapísali príliš veľa vecí, čo môže viesť k pocitu tlaku a pri nesplnení stanoveného, k pocitu viny. “Ako sa cítim po tejto rekapitulácii?”

(Ilustračná fotokoláž: Nyamsinc, Wikimedia a Rádio SiTy)

Čo tak skúsiť to tento rok inak? Namiesto vytvárania cieľov a zoznamov si stačí uvedomiť, ako sa cítime počas plnenia svojich predsavzatí. Ak pociťujeme tlak a musíme vynakladať prílišne úsilie len aby sme niečo splnili, asi to nebude mať dlhodobé trvanie a ani to neprinesie veľký osoh.

Tajomstvom úspechu sú kvality

Dobrým krokom je začať budovať kvality, ktoré nám pomôžu napĺňať naše ciele a predsavzatia. Jednou z týchto kvalít je pozornosť. Viem udržať pozornosť na nejakom objekte? Keď kráčam po ulici, idem nakupovať, viem si uvedomiť okolie kadiaľ idem? Podobné otázky si môžem pokladať pri akejkoľvek činnosti, ktorú práve vykonávam a tak trénovať pozornosť.

Daniela Dvorská (Foto: Vedomý pohyb, fb)
Mgr. Daniela Dvorská
fyzioterapeut a odborný poradca
Vedie konzultácie, kurzy a workshopy. Špecializuje sa na freediving, jogu a meditáciu. Zameriava sa na cielené cvičenia, ktoré pomôžu precítiť a otvoriť konkrétnu časť tela pre dýchanie. Cieľom je cez pohyb rozvinúť prirodzenosť a pružnosť dýchania. 

Ďalšou kvalitou, ktorá je dôležitá pre napĺňanie cieľov je sústredenie a koncentrácia. Viem zotrvať pri nejakej aktivite určitý čas bez toho aby ma to nudilo? Bez toho aby sme rozmýšľali nad tým čo máme ďalšie v pláne v ten deň a podobne. Vedieť sa sústrediť je dôležité pre dosiahnutie efektivity.

Jednými z kľúčových kvalít sú trpezlivosť a disciplína.  Zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu a často sú príčinou, prečo náš cieľ nevieme dosiahnuť. V dnešnej instantnej dobe sme akosi zabudli, že za všetkým čo robíme je ukrytý čas a energia, ktorú danej činnosti venujeme.

Dôležitá je rutina

Pre vytvorenie návykov potrebujeme stimulovať nervový systém 21 dní, až potom sa začne daná činnosť stávať rutinnou. Napríklad chceme ísť cvičiť, tak si potrebujeme prispôsobiť čas, kedy budeme chodiť za pohybom. Dodržiavanie istej aktivity v rovnakých časoch a rovnakých dňoch nám pomôže danú činnosť zautomatizovať, uložiť si ju do kalendára a už nepremýšľať nad tým, kedy sa jej budeme venovať.

Všetko má svoj čas. Pohyb aj relax. (Foto: Vedomý pohyb, fb)

Hovorí sa, že najdôležitejší je prvý krok. Lenže vieme koľko tých pomyselných krokov potrebujeme urobiť? Pre udržanie motivácie sa na každý jeden krok môžeme pozerať ako na ten prvý, to nám pomôže sústrediť sa a mať pozornosť v prítomnosti. Nebudeme tak zaťažení premýšľaním o budúcnosti, aké to bude keď náš cieľ dosiahneme.

Veľmi známa veta “cesta je cieľ” je tým pomyselným kľúčom ako zotrvať v tom čo sme si zaumienili. Venovať pozornosť každému jednému posunu a mať z neho radosť je tou pravou motiváciou, ktorá nám zlepší aj naše sebahodnotenie pri dosahovaní jednotlivých krokov.

(Foto: Cpl. Earnest J. Barnes a Nenad Stojkovic, Wikimedia)

Poženú nás posuny v každom kroku

Vnímanie postupných krokov nám pomôže zotrvať v dosahovaní cieľov aj keď nastane obdobie, kedy nebudeme mať toľko motivácie, pocítime únavu, ocitneme sa zavalený povinnosťami, nebodaj na maródke. To, že sme predtým budovali spomenuté kvality a mali sme so seba dobrý pocit, nám pomôže vrátiť sa k danej aktivite, keď to bude možné.

Pri budovaní pozitívnych návykov vyplavujeme v mozgu hormóny šťastia serotonín a oxytocín, ktoré nás budú stimulovať a podporovať vznik pevnejšej väzby s danou aktivitou. Takže ak na nejaký čas vypadneme z danej činnosti, táto aktivita nám začne chýbať. Nie je dôležité čo robíme, ale ako to robíme a ako k sebe pristupujeme. Stačí už len popriať do nového roku veľa síl a energie v budovaní lepšieho vzťahu k sebe samým.

(Zdroj: Mgr. Daniela Dvorská, Rádio SiTy)