Špičkoví tréneri, bojový klub a fitness centrum v jednom: Navštívte Slov Uni Sport v Bratislave!
Na Hrebienku opäť vyrástol Tatranský ľadový dóm, tentokrát má podobu Katedrály sv. Jakuba
Katedrála sv. Jakuba v španielskom meste Santiago de Compostela je každoročne cieľom stoviek tisícov pútnikov na Svätojakubskej ceste. Túto zimu ľadovú napodobeninu majestátnej katedrály môžeme navštíviť aj u nás vo Vysokých Tatrách. Stačí sa pohodlne vyviezť pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo sa vydať pešo po turistickej trase na Hrebienok, kde sa ľadový palác nachádza.
Otvorenie zimnej sezóny v Tatrách
Tatranský ľadový dóm víta návštevníkov od konca novembra. Jeho otvorenie vnímajú Tatranci každoročne ako symbolické otvorenie zimnej turistickej sezóny. Zvolená podoba Katedrály sv. Jakuba nesie taktiež svoju symboliku. Tak ako pre pútnikov je cieľ púte Santiago de Compostela začiatkom niečoho nového, prianím tvorcov ľadovej katedrály je, aby v ľuďoch evokovala koniec ťažkých čias a víziu v lepší zajtrajšok. Takisto chcú návštevníkom priblížiť symbol mušle, ktorý sprevádza pútnikov počas celej púte a viaže sa k nemu úžasná legenda.
Symbol svätojakubskej mušle nájdete aj na mnohých miestach Slovenska
Pôvod mušle pochádza z legendy, podľa ktorej portugalský rytier stál v blízkosti prístaviska, kde dokovala loď s ostatkami svätého Jakuba do Španielska. Keď jeho kôň videl podivuhodný a svetlý trblietajúci pás, ktorý dopadal z hviezd na apoštola, bol z pohľadu tak vydesený, že skočil do vody a vzal zo sebou do hlbín aj rytiera. Rytier bol zachránený moreplavcami a vytiahnutý na palubu. Zachránci zostali plní úžasu, pretože telo rytiera bolo celkom pokryté svätojakubskými mušľami. Existujú aj iné legendy, no všetky majú spoločného menovateľa, zázračne zachránení ľudia patrónom Sv. Jakubom.
Vernej ľadovej kópii nebude chýbať ani socha sv. Jakuba
Katedrála sv. Jakuba v Santiago de Compostela je jedno z najvýznamnejších pútnických miest v Európe a v našej ľadovej kópii nebudú chýbať ani také ikonické detaily ako nenápadný kruh na fasáde chrámu s vyobrazením gréckych symbolov v netradične opačnom poradí – omegy a alfy symbolizujúcich miesto, kde niečo staré končí a nové začína či ľadové mušle ako dôverný znak sprevádzajúci pútnikov na ceste poznania a zážitkov pri púti do Santiaga de Compostela. Chýbať nebude ani socha sv. Jakuba, ktorú pútnici pri dokončení púte chodia objímať – v ľadovom dóme bude vyrobená z dreva a bude umiestnená v ľavom krídle katedrály.
Na stavbe ľadového chrámu pracovali sochári už tradične pod vedením Adama Bakoša. 20 šikovných remeselníkov zo Slovenska a Českej republiky doplnila Američanka Griffon Ramsay. Na stavbu bolo použitých spolu 225 ton ľadu v podobe 1880 ľadových blokov.
Tatranský ľadový dóm je voľne prístupný verejnosti od 19. novembra, aktuálne je bohužiaľ zatvorený kvôli lockdownu.