Pillow poisťovňa ponúka revolučné poistenie slovenským vodičom už jeden rok
Kuriózne vianočné tradície vo svete
Nastal čas, kedy sa celý svet pripravuje na Vianoce. Domácnosti sú vysvietené a ozdobené, ľudia nakupujú darčeky, v pozadí znejú vianočné koledy a z každého rohu vykúkajú bielovlasí chlapíci “pri sebe”, odetí v červenom. To sú vianočné obyčaje, ktoré nájdete všade vo svete. No my sme sa tentokrát zamerali na vianočné tradície, ktoré sa vymykajú tomu, čo poznáme a posvietili sme si na tie najkurióznejšie z nich, aby sme vás trochu naladili na vianočnú frekvenciu.
Japonské Vianoce sa nezaobídu bez KFC
V Japonsku v 80-tych rokoch vznikla veľmi nezvyčajná vianočná tradícia, ktorú má na svedomí mimoriadne úspešná marketingová kampaň. Okrem toho, že si Japonci tradične posielajú vianočné pohľadnice a kupujú darčeky, potrpia si aj na špeciálne vianočné menu. Až tak sa však nenadrú so sviatočnou večerou ako naše slovenské mamy. V Japonsku je totiž najžiadanejším vianočným pokrmom práve vyprážané kura z Kentucky.
Má to na svedomí šikovná vianočná marketingová kampaň spoločnosti KFC z roku 1974. Vtedy sa KFC, ako novinka na japonskom trhu, inšpirovala tradičnou večerou s morkou. Marketingový plán mal prostý názov: „Kurisumasu ni wa Kentakii!“ (Kentucky na Vianoce!). Reklama sa rýchlo stala celonárodne úspešnou a obľúbenou. Väčšina japonských rodín dodnes stále pokračuje v tradícii jedenia KFC na Vianoce.
V Grónsku si pochutnávajú na fermentovaných morských vtákoch
V Grónsku sa na vianočnom stole tradične objavuje viacero nezvyčajných pokrmov, no azda najzvláštnejším je tzv. kiviak. Kiviak sa pripravuje z fermentovaných morských vtákov plnených v tulenej koži. Príprava tejto “grónskej lahôdky” zvyčajne trvá 3 až 5 mesiacov, niekedy dokonca až vyše roka. Recept vám radšej nebudeme viac približovať, no výsledný kiviak má údajne podobnú chuť ako syr a jedná sa o bežnú grónsku pochúťku, bez ktorej sa nezaobídu Vianoce ani svadba.
V Rakúsku sa na Vianoce strašia neposlušné deti
Keď u našich susedov okolo Vianoc stretnete Krampusa, desivú rohatú bytosť, nie je to preto, že by zaspali na vavrínoch a slávili ešte Halloween. Krampus – “napoli koza, napoli démon” je v rakúskom folklóre postava, ktorá na Vianoce straší deti, ktoré cez rok neposlúchali. Zatiaľ čo sv. Nikolas odmeňuje poslušné deti cukríkmi a sladkosťami, Krampus “zlé deti” trestá a hádže ich do slameného koša, ktorý nosí na chrbte. Ešte dnes začiatkom decembra stretnete v Rakúsku stovky Krampusov, ktorí strašia ľudí na ulici.
Kanada má najlepšieho Santu na svete!
Titul najsladšej vianočnej tradície právom patrí Kanade. V predvianočnom čase v Kanade deti vo veľkom píšu listy Santa Clausovi s tými najtajnejšími túžbami a želaniami. Kanadská pošta rozlišuje adresu Santa Claus, Severný Pól, H0H0H0, Kanada a každý jeden list odoslaný na túto adresu je osobne otvorený a dostane odpoveď. Za viac ako 35 rokov prišli kanadskému Santovi milióny listov a odpovedal na ne vo viac ako 30 jazykoch.
Vianoce na pláži s hudbou si užiješ v Austrálii
Austrálčania si na Južnej pologuli užívajú biele Vianoce iba vo filme. Ich vianočné sviatky vyzerajú ako naše letné prázdniny, plné slnka a tepla. Práve preto sa vianočné tradície ako rodinné stretnutia, spievanie kolied a vianočné večierky organizujú vonku. Keďže sú Vianoce v Austrálii najteplejším obdobím roka, ľudia ich najradšej trávia na pláži. Najpopulárnejšou vianočnou akciou je tzv. Carols by Candlelight, ktorá sa traduje už od 19. storočia. Ľudia sa stretnú v noci, zapália sviečky a spoločne vonku spievajú koledy.
V Nórsku sa hrajú na schovávačku s bosorkami
Podľa povery, ktorá sa v Nórsku traduje už po stáročia, čarodejnice a zlí duchovia prichádzajú na Štedrý večer medzi smrteľníkov robiť neplechu a páchať ľuďom škody. A keďže je známe, že čarodejnice často používajú metly ako svoj preferovaný spôsob dopravy, je tradíciou, že nórske rodiny na Vianoce schovávajú všetky metly, mopy a iné čistiace prostriedky, na ktorých by sa teoreticky dalo lietať tak, aby ich bosory nenašli.
Vo Švédsku sa ľudia predbiehajú, kto skôr upáli kozu Gävle
Už viac ako 40 rokov sa vo švédskom meste Gävle každoročne vystavuje obrovská slamená koza ako tradičná vianočná výstava. Táto vianočná tradícia však nevedomky viedla k ďalšej výstrednej praktike, ktorú si obyvatelia mesta osvojili.
Koza Gävle, ktorá je vyrobená výhradne zo slamy, každoročne čelí útokom podpaľačov a vandalov, ktorí robia všetko pre to, aby ju zapálili ešte pred Štedrým dňom. Táto bizarná tradícia trvá už od roku 1966, kedy sa koza prvýkrát objavila. Je tragikomické, že slamená figúrka prežila celú sezónu iba 10-krát v histórii. V roku 2016 slamená koza nevydržala ani celých 24 hodín a v deň jej inaugurácie bola spálená do tla. Osud kozy Gävle je vo Švédsku veľmi sledovaný – dokonca sa na dĺžku jej života podávajú aj stávky.
To bol výber tých najkurióznejších vianočných tradícií národov z celého sveta. Ktorá nezvyčajná zvyklosť najviac očarila vás? Podeľte sa s nami v komentári, ktorú tradíciu by ste najradšej zaviedli na Vianoce u seba doma.