Európa na dlani alebo odvážny megaprojekt “Srdce Európy” v Dubaji
V Dubaji sa pomaly črtá vysnená destinácia pre všetkých lenivých turistov. V obrovskom komplexe Heart of Europe na dubajskom pobreží nájdete celú Európu ako na dlani. Dovolenkový rezort pozostáva z množstva malých umelo vytvorených ostrovčekov do tvaru atlasu, z ktorých každý reprezentuje inú európsku destináciu. Aktuálne po dvoch desaťročiach prác naberá prvé kontúry a už vieme, čím budú vybrané európske ostrovčeky v dubajskom Srdci Európy lákať turistov.
Koncept Srdca Európy spočíva v tom, že má v návštevníkoch vyvolať pocit, že sa premiestnili z úmorných arabských horúčav do chladnejšieho európskeho podnebia. Po 4-kilometrovej plavbe loďou z dubajskej pevniny v Arabskom zálive na návštevníkov čaká 300 umelých tematických ostrovov, ktoré predstavujú vychytené turistické destinácie Európy. Ostrovy sú navrhnuté tak, aby kopírovali napríklad Švédsko, Nemecko, Švajčiarsko, talianske Benátky, Azúrové pobrežie, Londýn a ďalšie. Epická mierka a neskrotná okázalosť tohto komplexu je ohromujúca. Odhadovaná investícia je 5 miliárd dolárov.
Regulácia klímy? Žiadny problém
Na tzv. švédskom ostrove vás surealita tejto megalomanskej stavby zasiahne doslova ako snehová guľa do hlavy. Snehové vločky budú dodávané na požiadanie na alpskom pozadí zo strojov poháňaných tým istým arabským slnečným žiarením, ktoré ohrieva nekonečný bazén na poschodí. Komplex sľubuje množstvo svetových rarít a prvenstiev ako napríklad najväčší udržateľný bazén naplnený solárne ohrievanou odsolenou morskou vodou a filtráciou šetrnou k prírode.
V Srdci Európy sa tiež bude nachádzať tzv. Dažďová ulica (Rainy Street) s reguláciou klímy na 27 stupňov Celzia, aby napodobňovala európske letné podnebie, kde na požiadanie spustia prehánky a na snehové námestie budú padať snehové prívaly.
V krajine, kde len zriedka dochádza k prírodným zrážkam, si hostia zo Spojených arabských emirátov tieto svojrázne koncepty pravdepodobne mimoriadne obľúbia.
Z Talianska do Londýna za pár minút
Letovisko Portofino na ostrove Main Europe, podobne ako pobrežná enkláva celebrít, po ktorej je pomenované, oplýva honosnou talianskou fasádou. Návštevníkov bude vítať taliansky hovoriaci staff a samozrejme sa tu rešpektuje aj tradičná siesta. Pokojne tu môžete míňať eurá, čo je neuveriteľné vzhľadom na to, že rezort je len pár minút loďou z Dubaja. Zmyslom projektu Heart of Europe je, aby ľudia zabudli na to, že sú v Dubaji. Návštevníci sa budú môcť jednoducho prejsť z Talianska, cez Španielsko a Francúzsko až do Londýna a povoziť sa na London Eye.
Po náročnej turistike naprieč Európou si môžete oddýchnuť v luxusnom hoteli v oblasti Côte d’Azur na ostrove Main Europe, kde máte na výber z hotelov navrhnutých podľa miest francúzskej rivieri ako Monaco, Nice, Cannes a St. Tropez a na recepcii vás privíta Francúz.
Projekt k ekologickým rozmerom
Aj keď sa Srdce Európy môže zdať ako roztopašný projekt Emirátov, ktoré nevedia čo s peniazmi, tvorcovia sa rozľahlou výstavbou snažia prispieť aj k zlepšeniu životného prostredia. V Coral Institute v letovisku Portofino sú vybudované akváriá a nádrže pripravené na chovný program, ktorý sa zameriava na chov 50 miestnych druhov vrátane chránených žralokov kobercotvarých. Žraloky, ktoré sa nepovažujú za nebezpečné pre ľudí budú žiť v priamej blízkosti ostrovov ako súčasť developerovho programu „seahabilitation“ s cieľom rozšírenia morského ekosystému a obnovenia rovnováhy v podmorskom prostredí.
Coral Institute pestuje 20 miestnych odrôd živých koralov, ktoré by mali obohatiť útesy o rozlohe najmenej 500 000 metrov štvorcových útesu o 100 000 koralov ročne.Tie budú viditeľné najmä pre obyvateľov futuristických víl Floating Seahorse a ubytovaní, ktoré ležia umiestnené pod hladinou mora. Mimochodom niektoré z nich sú momentálne v predaji.
Okrem toho rozsiahlu zeleň nainštalovanú do holej krajiny na ostrovoch už objavujú pôvodné aj sťahovavé vtáky. Visuté záhrady na fasádach hotelov a pracne premiestnené španielske olivovníky vo veku 100 – 1 500 rokov vďaka pracnej starostlivosti prosperujú a takisto lákajú svojich spevavých obyvateľov.
Lockdown urýchlil prácu na projekte
Keďže je komplex situovaný mimo pevniny, dokázal zostať nedotknutý pandémiou. Napriek tomu sa počas prvej vlny koronavírusu 1200 stavebných robotníkov, vrátane vedúcich pracovníkov, rozhodlo ísť do dobrovoľnej dvojmesačnej izolácie a posúnuť projekt dopredu. Celý svet sa zastavil, no v Srdci Európy práce prekvitali. Bola to win-win situácia, pretože robotníci sa tešili z peňazí navyše a investori z napredovania výstavby komplexu.
Projekt Heart of Europe by mal byť hotový v roku 2023. Šli by ste navštíviť Európu na dlani do Dubaja? Dajte nám vedieť v komentároch.:)