Špičkoví tréneri, bojový klub a fitness centrum v jednom: Navštívte Slov Uni Sport v Bratislave!
Čo ste možno netušili o sviatku Chanuka
Mnoho ľudí na Slovensku pozná Chanuku ako židovský sviatok, ktorý sa deje niekedy okolo Vianoc, no nevedia o ňom nič bližšie. Práve preto sme sa rozhodli si na Chanuku alebo aj Sviatok svetiel trochu posvietiť a zistiť o ňom viac.
Sviatok, ktorý trvá vyše týždňa
Chanuke sa hovorí aj Sviatok svetiel alebo Sviatok zasvätenia. Jedná sa o sviatok Židov s bohatou históriou, ktorý trvá osem dní. Tento rok ľudia po celom svete slávili Chanuku od 28. novembra do 6. decembra. V židovských domácnostiach sa zapaľujú sviečky na osemramennom svietniku, ktorý volajú aj chanukija, každý deň zapaľujú o jednu sviečku viac. Deviate – stredné rameno svietnika, slúži ako pomocník pri zapaľovaní a volajú ho “šámes”.
Históra Chanuky sa viaže k 2. storočiu p.n.l.
Chanuka je sviatkom opätovného zasvätenia jeruzalemského chrámu. Počiatok tradície svetiel sa viaže k víťaznému boju Makabejcov v 2. storočí pred našim letopočtom. Jeruzalem bol dovtedy pod nadvládou sýrsko-gréckeho kráľa Antiocha IV. Epifana. Ten židov násilne nútil, aby sa vzdali svojho náboženstva, zakázal im štúdium Tóry a chcel, aby sa obetovali helénskym bohom. Pohanskými obetami znesvätil aj Jeruzalemský chrám.
Vlna odporu Židov proti krutovláde narastala. Vodcom povstania sa stal Juda Machabejský a pod jeho vedením sa Židom podarilo Jeruzalem oslobodiť. Opäť získali svoj chrám, vysvätili ho a na mieste zneucteného oltára postavili nový. Na ňom zapálili večné svetlo, no zistili, že majú olej len na jeden deň, pričom najkratší čas na vyrobenie nového oleja bol osem dní. Tradícia hovorí, že sa stal zázrak a malé množstvo oleja vydržalo celých osem dní. Na pamiatku znovuzasvätenia chrámu sa v židovských rodinách zapaľuje počas ôsmich dní osem sviec.
Myšlienka Chanuky má vianočného ducha
Chanuka prináša pokoj, nádej a radosť z Božieho zázraku. Pri zapaľovaní sviečok sa tradične stretne celá rodina. Chanukové svetlo sa zažína vždy po západe slnka a má pripomínať nádej a slobodu, nielen náboženskú. Má osvetľovať nielen príbytok, ale aj srdcia ľudí. Niekde ho umiestňujú do okien, aby šírili posolstvo chanukového zázraku ďalej do sveta. Pri chanukových sviečkach sa nemá pracovať, ani ženy nemajú vykonávať domáce práce, kým tieto sviečky nedohoria.
K sviatku Chanuka sa viažu aj slávnostné pokrmy a darčeky
A keďže sviatok je spojený so zázrakom oleja, aj sviatočné jedlá sa pripravujú na oleji. Najčastejšie sú to sladké šišky (suganiot) a slané zemiakové placky (latkes). Súčasťou sviatku je tiež obdarovanie detí a chudobných. Darčekom sú peniaze a deti ich dostávajú od svojich rodičov a širšieho príbuzenstva.
Zaujímavosť zo sveta celebrít
Aj Marylin Monroe si obľúbila sviatok svetiel a pravidelne Chanuku oslavovala. Ešte pred svadbou so židovským dramatikom Arthurom Millerom konvertovala táto hollywoodska hviezda na judaizmu. Pri tejto príležitosti dostala od budúcej svokry do daru chanukový svietnik. Svietnik je dnes súčasťou zbierok Židovského múzea v New Yorku a je možné ho vidieť v rámci jednej z výstav.