Špičkoví tréneri, bojový klub a fitness centrum v jednom: Navštívte Slov Uni Sport v Bratislave!
Togo, štvornohý hrdina z Aljašky
Počuli ste už príbeh o psovi, ktorý sa stal štvornohým symbolom Aljašky? Sibírsky husky Togo svojím výnimočným vodcovstvom psej svorky Leonharda Seppalu stvoril na Aljaške nové plemeno, ktoré nazvali Seppalský husky. Svojou neohrozenou povahou záchranil nielen svojho pána a svorku, ale aj celú aljašskú obec.
Píše sa január 1925 a do odhľahlého aljašského mestečka Nome sa dostáva záškrt, infekčná choroba, ktorá napáda najmä deti a v tom čase zabila už viac ako 15-tisíc Američanov. V extrémnych podmienkach aljašskej zimy boli jedinou možnosťou, ako doručiť liek a zachrániť ľudí z Nome, psie záprahy. Najbližší liek sa nachádzal vo vzdialenosti 1000 kilometrov a zdalo sa byť takmer nemožné doručiť ho do mesta včas. Táto udalosť sa zapísala do našej histórie ako “1925 Serum run to Nome” alebo “Great Race of Mercy”.
Neuveriteľný príbeh Toga, štvornohého hrdinu z Aljašky
Sibírsky husky menom Togo sa narodil do rodiny nórskeho pretekára Leonharda Seppalu. Na Aljaške Seppalu prezývali aj “Kráľ trasy”, pretože jeho svorka nemala v rýchlosti široko-ďaleko žiadnu konkurenciu. Keďže bol Togo ako šteňa neprimerane malý so zdravotnými ťažkosťami a neustále sa motal okolo svorky, čím ju rozptyľoval, Seppala sa rozhodol ho “odložiť” dvakrát do iných rúk – dvakrát neúspešne.
Togo bol totiž zároveň svojhlavý, vynaliezavý a nekonečne zbožňoval svojho pána Leonharda Seppalu. Po druhom úteku od nových pánov, kedy vyskočil cez zatvorené okno, aby sa mohol vrátiť späť domov, dostal 8-mesačný Togo konečne príležitosť ukázať Seppalovi svoj potenciál vodcu svorky. Keďže ho stretol po ceste z mesta domov, nemal Leonhard inú možnosť iba Toga uviazať na samý koniec svorky. Počas tejto cesty si Seppala uvedomil, že hravo predbehne ostatných psov a je prirodzeným vodcom svorky. Hneď v svoj prvý deň ešte ako neskúsené šteňa, Togo prekonal vzdialenosť 75 míľ a stal sa Sappalovým “hlavným pohonom”.
V čase keď v mestečku Nome vypukol záškrt mal Togo 12 rokov a bol záprahovým psom “na dôchodku”. Seppala, známy svojou rýchlosťou, bol pre ľudí z Nome tou najväčšou šancou a Togo bol zas v extrémnych podmienkach aljašskej zimy najväčšou šancou pre Seppalu. Vedel, že na inštinkty a oddanosť svojho štvornohého priateľa sa môže spoľahnúť, ako sa ukázalo už veľakrát predtým.
Togov heroický výkon
Leonhard Seppala v knihe The Cruellest Miles od Laney a Gay Salisbury spomína, ako Togo zachránil život jemu aj celej svorke, keď prechádzali na jar cez zamrznuté jazero. Seppala nesprávne odhadol hrúbku ľadu a počas prechodu cez jazero sa ľad začal pod nimi prelamovať. Seppala aj so svorkou sa ocitli na ľadovej kryhe, našťastie v blízkosti pevniny. Jedinou šancou bolo hodiť Toga s lanom na pevninu, aby sa pokúsil pritiahnuť kryhu do dostatočnej blízkosti. Togovi sa pri nápore lano vyšmyklo a padlo do vody, no on pohotovo skočil do vody, vylovil koniec lana a pritiahol kryhu ľadu so Sappalom a svorkou do takej blízkosti, aby sa dostali na pevninu.
Misia 1925 Serum run to Nome dopadla úspešne a lieky boli včas doručené do Nome aj napriek snehovej búrke a mrazivým teplotám až -60°C. Na záchrannej akcii sa podieľo viacero psích záprahov, ktoré si liek štafetovo podávali. Leonhard Seppala s Togom na čele svorky prekonali 270 kilometrov aj s nebezpečnou skratkou, ktorá podstatne urýchlila dodávku lieku. Togo sa ako veterán stal slávnym po celej Aljaške, nie však vo svete. Slávu za Serum run to Nome zožal muž menom Gunnar Kaasen a jeho pes Balto, ktorí v rámci štafety zabehli posledných 90 kilometrov a liek doručili do mesta Nome.
Socha Balta v Central parku v New Yorku
,,Aj keď svet oslavoval Balta, mašeri z celého sveta sa bili o to, aby získali Togove mláďa. Na Aljaške vzniklo nové plemeno, ktoré nazvali Seppalský husky. Toto plemeno sa vyznačuje svojou inteligenciou, výdržou, statočnosťou, ale zo všetkého najviac dobrou povahou a priateľstvom s ľuďmi.”
Tieto slová zaznejú na konci filmu Togo (2019) z produkcie Disney. Film je natočený na základe už spomínanej knihy The Cruellest Miles : The Heroic Story of Dogs and Men in a Race Against an Epidemic, ktorú napísali sesternice Laney a Gay Salisbury. Laney a Gay kvôli knihe absolvovali množstvo rozhovorov a skúmali Serum Race do hĺbky, preto môžeme predpokladať, že kniha odpovedá tomu, čo sa skutočne dialo.
Togo od Disney
Disneyovka Togo by sa niekomu mohla zdať neuveriteľná a prifarbená, je to však práve naopak. Serum run bol v skutočnosti ešte náročnejší a nebezpečnejší, no Disney chcel, aby príbeh pôsobil hodnoverne. Všetky scény vo filme sa podľa knihy naozaj stali, dokonca aj tie z Togovho detstva, ktoré sa zdajú byť iba vsuvkou na pobavenie diváka. Vo filme si dokonca zahral Togov priamy potomok z rodu Seppalský husky.
Ak si film Togo pozriete či prečítate knihu The Cruellest Miles, budeme radi, keď nám v komentári zanecháte vaše dojmy. Ak sme vám príbehom o Togovi aspoň zlepšili deň, dajte nám vedieť like-om.:)
Zdroj: Wikipedia
Prečítajte si aj Togov príbeh v novom spracovaní.