Rekordér nachádza silu v hlbinách

Freediver v Rádiu SiTy (Foto: M. Ruman, Fb, Rádio SiTy)

Martin Ruman (39) sa vie na jeden nádych ponoriť do hĺbky 101 metrov! K národnému rekordu ho paradoxne doviedlo podlomené zdravie. Musel skoncoval so športom v ktorom exceloval, aby zažiaril v inom, ktorý poznal z filmu Magická hlbočina. Napriek rizikám našiel vo freedivingu relax a do tajomstiev hlbín uvádza aj ostatných. Tento šport môže byť podľa neho kľúčom k životným úspechom.

11. júl 2021, Sharm el-Sheikh, Egypt (Foto: M. Ruman, Fb)

Tvrdá rana života

Predstavte si, že ste majstrom a zrazu musíte skončiť. Rok 2013 by borcovi z Bratislavy nezávidel nik. Martin sa stal vo svojej kategórii slovenským šampiónom v armwrestlingu. Vďaka pretláčaniu rukou mal paže ako iný stehná a na metre ďaleko vzbudzoval veľký rešpekt. Potom však nastal drastický zvrat. Pri sparingu v boxe utrpel škaredé zranenie. V nasledujúcich dvoch rokoch musel vymeniť súťažné stoly za operačné. Napriek niekoľkým operáciám lakťov a rehabilitáciám, bol nútený ukončiť súťažnú kariéru. Hoci sa armwrestlingu úspešne venoval po zranení ako tréner či rozhodca, súťaženie mu to nedokázalo nenahradiť.

Príprava v Egypte (Foto: M. Ruman, Fb)

Môj nový začiatok

Štyri roky po osudovom zranení sa Martinovi otvorila nová brána, pod vodnou hladinou. Po prvej dovolenke v Egypte, kde sa stal podmorský svet pre Martina magnetom, prišiel prvý kurz freedivingu. Vyhľadal kurz freedivingu v Egypte pod vedením inštruktora z Česka, Petra Valu. Dnes je jeho skvelým priateľom.

Martin hovorí o spolupráci s hviezdami

Martin začal s freedivingom s rekreačných dôvodov, hľadal vnútorný pokoj a ten našiel pod vodnou hladinou. Už na prvom kurze sa však zaujímal o súťaženie v tomto krásnom, no špecifickom športe. V roku 2018 štartoval po prvý raz na súťažiach v bazénových, aj v hĺbkových disciplínach. 

Pretekár v akcii (Foto: M. Ruman, Fb)

Cesta ku dnu vedie na vrchol

Freediving nie iba o maximálnom nádychu. Schopnosť zadržiavať dych na dlhé minúty v hlbokom ponore si vyžaduje komplexnú pripravenosť. Atlét musí byť pripravený fyzicky, technicky a mentálne, aby sa bol schopný ponoriť do extrémnej hĺbky a bezpečne sa z nej vrátiť na hladinu. Vysporiadať sa musí s premenlivými podmienkami, akými sú vlny, morské prúdy či termoklíma, teda zmeny teploty vody v závislosti od hĺbky. Relaxovať telo aj myseľ, ako aj vyrovnávať tlak v dutinách počas ponoru sú nevyhnutné schopnosti na ceste do hlbín.

Martin Ruman hovorí o hroziacich zraneniach

Ponoru tak predchádza relaxácia na vodnej hladine. “Zníži sa mi tep a stiahnu sa mi cievy v končatinách. Krv sa počas ponoru začne presúvať z veľkého krvného obehu do malého, kde sa zhromažďuje v oblasti hrudníka srdca, mozgu a ostatných orgánov. Pľúca sú tak chránené pred poškodením a dôležité orgány, hlavne mozog, majú lepší prístup ku kyslíku,” povedal Martin Ruman v rozhovore pre TA3.

V príprave mu slúži ekvalizačná technika, ktorá pomôže s vyrovnávaním tlaku a zabráni tzv. Barotraume. Napriek tomu dostáva telo aj tak zabrať. “Počas ponoru mi svaly, mozog a ostatné orgány postupne spotrebúvajú kyslík a produkujú CO2. Vo väčších hĺbkach od -90 metrov som mal miestami príjemné pocity dusíkovej narkózy,” uviedol rekordér. Oporou v hlbinách môže byť záchranný tím, alebo signalizačné hodinky. 

Anjeli strážni pod vodou (Foto: M. Ruman, Fb)

Slovenský rekord v organizácii AIDA

Hĺbková sezóna, tak Martin označuje súťažný rok 2021 v Egypte. Vlani v Egyptskom Sharm El Sheikh v disciplíne FIM – Free Immersion stanovil nový Slovenský rekord v organizácii AIDA . Šplhom po lane sa ponoril do hĺbky 101 metrov a to za 3,14 minúty. Prekonal tak 10 rokov starý rekord svojho reprezentačného kolegu Martina Zajaca v tejto disciplíne o jeden meter.

Vynorenie (Foto: M. Ruman, Fb)

To hlavné prichádza potom

Vynorenie je ako znovuzrodenie a prvý nádych má nezvyčajnú príchuť. Kyslík po návrate z hlbín treba prijímať špeciálnou technikou. Súťažiaci musí navyše vykonať protokol po ktorom sa dočká hodnotenia rozhodcu. Vtedy sa freediver pomaly vracia k plnému vnímaniu. Nasledujú emócie, možno ako po odbehnutí maratónu. 

Antalya, Turecko (Foto: M. Ruman, Fb) Martin o vplyvoch freedivingu na dušu

Mení ma to

Sú hlbiny únikom od povrchnosti? “Freediving  ma formuje ako športovca aj človeka,” hovorí Martin a dodáva, že ponory môžu byť kľúčom pri budovaní duševnej a emočnej rovnováhy, či mentálneho zdravia. Vo vodách našiel neskutočný pokoj, až hlboký relax. 

Sharm el-Sheikh, Egypt (Foto: M. Ruman, Fb)

Dáte sa na freediving?

Tento šport má pozitívny vplyv na fyzickú aj psychickú kondíciu. Navyše, kto odolá obrovským tlakom vody v hlbinách, môže mať pri tlakoch bežného života na súši väčšiu výhodu. Aj nádychové potápanie má však svoje pravidlá a pred jeho realizáciou sa oplatí spraviť si kurz. S našim feedivingovým národným rekordérom sa dá absolvovať hoci aj za jediný víkend.

Školenie je rozdelené na teoretickú a praktickú časť.

Teória a prax na kurze (Foto: Martin Ruman, Ig)

Na kurzoch sa trénuje zadržiavanie dychu na suchu aj vo vode. Dôležitá je pritom relaxácia. Najlepší dokážu už v úvode dosiahnuť zaujímavé výsledky. Súčasťou školenia je aj plávanie na jeden nádych a technika práce s plutvami pod hladinou. Nezabúda sa ani na bezpečnosť a poskytovanie pomoci v prípade núdze.

Kurzy sú zamerané aj na bezpečnosť Tréning môže byť aj zábavou (Foto: Martin Ruman, Ig)

Kto môže ísť na kurz?

Kurzy freedivingu sú určené pre všetkých od 16 rokov, ktorí sú fit. Do ponárania so zadržaným dychom sa niekedy púšťajú aj fajčiari. Časť z nich vďaka tomuto športu potom nachádza novú motiváciu, prečo si už nezapáliť.

Martin Ruman vraví, čo má spĺňať účastník kurzu

Čo nájdeme pod hladinou?

Na dne Gulášky motorka, v mori medúzy (Foto: Martin Ruman, Ig)

Freediving má pozitívne vplyvy na človeka a nie je drahý. Otvára brány do sveta hlbín, kde sa skrývajú pekné živočíchy, alebo dávne vraky. Ak by ste však chceli vidieť pod hladinou morskú pannu, zrejme ani kvôli nedostatku kyslíka nepochodíte. Môže však ponáranie priniesť záchranu partnerských vzťahov?

Vo vode ide aj o hodnoty

Martin Ruman dnes žije na Slovensku. Je členom bratislavského klubu Ocean Devils a na reprezentačné sústredenie vyrazil pod hlavičkou Zväzu Potápačov Slovenska.

Pripravuje sa s esami. Po boku mal popredného špecialistu, Taliana Andreu Zuccariho, ktorý s pomocou záťaže a vzduchového vaku pri vynáraní v disciplíne no-limit, klesol až 185 metrov pod vodnú hladinu. Majsterka sveta Alena Konečná je zasa držiteľka všetkých českých hĺbkových národných rekordov a našincovi poskytuje technickú, fyzickú, mentálnu a hypoxickú prípravu.

Bol na vrchole, keď ho zastavilo zranenie. Nedal sa zlomiť. Cieľavedomosťou, serióznym prístupom, disciplínou a s vynaložením všetkých síl sa stal znova národnou jednotkou. Tento príbeh je výbornou vizitkou nielen pre Martina Rumana, ale aj pre tých, čo ho podporujú ako sponzori.

Sharm El Sheikh (Foto: M. Ruman, Fb)

Zadržiavanie dychu má výhody

Schopnosť zadržať dych má široké spektrum využitia. Niekedy pri cestovaní v MHD, inokedy pri prejazde Ružomberkom, alebo na prípadnej exkurzii v hydinárňach.

Národný rekordér na návšteve Rádia SiTy (Foto: Rádio SiTy)

(Zdroj: Martin Ruman, TA3, Ocean Devils, Zväz Potápačov Slovenska, Rádio SiTy)