Bratislavská župa sa stáva rajom pre milovníkov pumptracku. Dobrovoľníkom sa v Petržalke podarilo vybudovať najväčšiu dráhu svojho druhu v strednej Európe. Medzi unikáty sa radí dráha pri Zochovej chate. Najnovšiu sa teraz chystá vybudovať Záhorská Bystrica.
PumpPark Petržalka
PumpPark Petržalka je komunitný projekt organizovaný dobrovoľníkmi. Zanedbanú bikrosovú cyklistickej dráhy premenili na bezpečnejší pumptrack s asfaltovým povrchom. Nachádza sa na Haanovej ulici a je najväčším areálom svojho druhu v strednej Európe. Poskytuje možnosť športového vyžitia pre milovníkov kolesových športov rôznej výkonnosti a veku, najmä cyklistov, ale aj kolobežkárov, skejterov a inline korčuliarov. Po dokončení prestavby je k dispozícii takmer 600 metrov dráh rôznej náročnosti.
Bikepark na Zochovej chate
Pumptracková dráha nad Modrou, pri Zochovej chate, je ďalším unikátom. Realizoval ho Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Modra. Návštevníci si na 113,6 metrov dlhej dráhe môžu zdokonaliť svoju jazdu, sebadôveru a zvyšovať kondíciu. Výškový rozdiel na trati je viac ako meter a skoky sú z hliny, povrch dráhy je asfaltový. Klopenia zákrut na dráhe sú jedinečné tým, že boli robené ručne a precízne je aj asfaltovanie v miestach zákrut. Tento systém na Slovensku predtým nebol takto realizovaný, preto sa stal Pumptrack v Modre jedinečnou stavbou svojej doby. Jazdci sa tu hýbu pomocou pohybov hore a dolu a na dráhe “pumpujú” a tým namiesto šliapania do pedálov poháňajú kolesá.
“Je to výborné, že dá sa jazdiť na kolobežke, na bicykli, na korčuliach aj na skateboarde, vlastne na všetkých kolesách, čo je veľmi dostupné pre naše deti. Je to veľmi bezpečné, lebo nie sú to nejaké skoky, niečo neočakávané, takže si tu ľudia a deti vybudujú správne návyky a potom neskôr, keď pôjdu do terénu alebo pôjdu na cestný bicykel, tak už majú tie schopnosti, ovládať tu stabilitu a sú pripravení zvládať hocijaký tréner. Je veľmi dôležité, aby tá trať mala tie parametre také, aby to zvládli aj tie najmenšie deti, ale aj profíci mali nejakú zábavu,” predstavil dráhu aj Filip Polc, slovenský reprezentant v Citydownhille.
Svoju dráhu chce aj Záhorská Bystrica
Výstavbu pumptrackovej dráhy štartuje teraz Záhorská Bystrica. Mestská časť Bratislavy bude mať okruh s asfaltovým povrchom. „Pumptrack, o ktorý mali obyvatelia Záhorskej Bystrice veľký záujem, bude mať dĺžku 140,4 metra, 8 zákrut a stredný profil vĺn, ktorý je vhodný pre široké spektrum jazdcov,“ vysvetľuje Jozef Krúpa, starosta mestskej časti Bratislava-Záhorská Bystrica.
Trať bude súčasťou športovo-oddychového areálu. Vyrastie na takmer jednom hektári v susedstve futbalového ihriska v Záhorskej Bystrici. Na mieste má byť tréningové futbalové ihrisko, rôzne športové prvky, či občianska vybavenosť a zeleň. Dokončenie prvej etapy výstavby je naplánované v prípade pekného počasia na koniec novembra 2022. „K dispozícii budú workoutové prvky, stolný tenis, exteriérový šach a priestor pre petang,“ dopĺňa Krúpa. Na realizáciu prvej fázy výstavby bolo z rozpočtu mestskej časti vyčlenených 250 000 eur, takmer 100 000 eur z týchto finančných prostriedkov bude použitých na výstavbu pumptracku.
Zvlnená cesta k titulu?
Vlaňajšiu sezónu v bikeparku pri Modre odštartoval slovenský reprezentant v horskej cyklistike Filip Polc. Návštevníci si s ním mohli zapretekať a zlepšiť si techniku. Jazdilo sa na bicykloch, kolobežkách a odrážadlách a tí najrýchlejší sa postavili na stupeň víťazov.
Popularita pumptracku stúpa a svoju obratnosť si môžeme rozvíjať po celý rok. „Ak sa budete snažiť, môžete sa stať aj majstrom sveta. Sem môžete chodiť trénovať, je tu krásne prostredie a verím, že sa areál bude rozvíjať. Ani z Bratislavy to nie je ďaleko,“ povedal na Zochovej chate Filip Polc. Areál pumptracku je verejnosti prístupný celoročne. Podmienkou vstupu na dráhu je ochranná prilba.
(Zdroj: PumpPark Petržalka, Bratislava Region Tourism, Bratislavský kraj, Záhorská Bystrica, Rádio SiTy)