Lenka beží v Peru na pomoc nemocnici v Bratislave

Lenka Poláčková, rod. Vacvalová (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Lenka Poláčková, rod. Vacvalová (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Ultrabežkyňa Lenka Poláčková rod. Vacvalová, zdoláva jeden z najstarších trailov na svete. Odohráva sa v Peru, v nadmorskej výške 3000-5000 m n. m. Na mieste chce pokoriť 750 km, aby tak pomohla Oddeleniu detskej hematológie a onkológie v Bratislave.

Lenka v Peru (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Predáva zabehnuté kilometre

Kto chce pomôcť, môže si odbehnuté kilometre adoptovať. Takto chce ultrabežkyňa vyzbierať sumu 100 tisíc eur. Do akcie sa zapojilo už vyše 900 darcov, ktorí spolu poslali viac ako 20 tisíc eur.

Vyhliadka nad mestom (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Čo sa kúpi za 100 tisíc eur?

Peniaze z charitatívneho ultrabehu majú ísť na kúpu unikátneho prístroja na čítanie genetickej informácie nádorov mozgov. Lekári by vďaka nemu mohli presnejšie diagnostikovať ochorenie mozgu nielen u detí, ale aj u dospelých, a tým nastaviť šetrnejšiu liečbu. Šlo by o prvý a jediný takýto prístroj na Slovensku.

Jeden z obchodov v Peru (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Nebude to len o behu

Lenka po odbehnutých vyše 60-ich km v nadmorskej výške 3400 m hovorí o prvom rande s Peru, ktoré sa prejavilo pri pohľade na miestnych obyvateľov v tej najsurovejšej podobe. “Nenormálne drsne žijú. Nemajú toho veľa, 2-3 kravy, zopár oviec a pole na ktorom pestujú kukuricu, či obilie,” opisuje Lenka svoje skúsenosti. Vo všetkom tom prachu a chudobe jej došlo, že jej misia v oblasti zďaleka nebude len o behu.

Miestni žijú v drsných podmienkach (Zdroj: Ig, Lenkavacval)

Extrémne podmienky sú pre Lenku výzvou

Ultrabežkyňa zdoláva unikátny systém cestnej siete zapísaný do zoznamu UNESCO, ktorý vybudovali Inkovia v priebehu 15. storočia, aby zjednotili Inkskú ríšu. Qhapaq Ñan vo všetkých krajinách meria viac ako 30 000 km. Táto historická sieť ciest spájala cez jeden z najextrémnejších geografických terénov na svete: od pobrežia, cez zasnežené vrcholky Ánd v nadmorskej výške viac ako 5 000 m, až po horúce dažďové pralesy, úrodné údolia, či absolútne púšte.

Inkovia boli pomocou bežcov v štafetách schopní doručovať informácie, či tovar až na vzdialenosti 300 km za deň. Spoznať Qhapaq Ñan znamená spoznať veľkú časť histórie Inkov.

Kde sa kupujú odbehnuté kilometre?

Ak chcete prispieť na kúpu prístroja pre nemocnicu v Bratislave, môžete si adoptovať odbehnuté kilometre v Peru na tejto stránke. Napríklad Karolína venovala 5 eur, Gabriela 100 eur.

Kto má v tieto dni hlboko do vreca, môže pomôcť aj zdieľaním tohto článku na sociálnych sieťach. Možno sa medzi Vašimi priateľmi nájdu darcovia, ktorí podporia ušľachtilý projekt.

Rádio SiTy – sme najtanečnejšie rádio v meste.


(Zdroj: Lenka Poláčková r. Vacvalová, darujme.sk, bachalama.com, Rádio SiTy)