7 trikov, ako sa zbaviť únavy

Daniela Dvorská pomáha precítiť a otvoriť telo pre správne dýchanie. (Foto: D. Dvorská)

Na únavu je najlepší oddych. Ale nie každý je práve ten najideálnejší. Zaručene funguje skvelá zábava s hitmi z Rádia SiTy a odborníčka k tomu pridáva aj ďalšie jednoduché finty, ktoré nás vrátia opäť do formy. Stačí jediné, počúvať svoje telo. 

Treba si spraviť čas pre seba. (Foto: D. Dvorská)

Ponorme sa do vlastného dychu

Mgr. Daniela Dvorská je fyzioterapeut a odborný poradca. Ponúka konzultácie, kurzy a workshopy. Špecializuje sa na freediving, jogu a meditáciu. 

Daniela Dvorská (Foto: Vedomý pohyb, fb)

Vytvorila som priestor, v ktorom zdieľam s ľuďmi informácie o dýchaní a jeho výnimočnosti cez širokú škálu poznatkov z odborných kurzov a seminárov, vlastných skúseností z jogovej a pohybovej praxe a freedivingu.

Na kurzoch a individuálnych konzultáciach  sa zameriavam na cielené cvičenia, ktoré pomôžu precítiť a otvoriť konkrétnu časť tela pre dýchanie. Cieľom je cez pohyb rozvinúť prirodzenosť a pružnosť dýchania. Prirodzené dýchanie je plné, voľné a ľahké zároveň. 

Pochmúrne dni?

Jeseň a príchod zimy je obdobím kedy začneme pociťovať zmeny nálad, možno sme viac unavení a chýba nám motivácia. Dni sa skracujú a týždne sa zlievajú. Vonku sa ochladzuje. Naše okolie nás prirodzene nabáda k spomaleniu, avšak pracovné tempo a tlak na výkon nepozná ročné obdobia.

Aj obdobie na konci roka má svoje čaro. (Foto: D. Dvorská)

Všetko je to o hlave

Z mnohých informačných tokov počúvame o sile pozitívneho myslenia, ako byť efektívny a ešte viac produktívny. Keď však cítime, že potrebujeme pauzu a oddych, tak nás tieto informácie môžu zneistiť a privádzať k pochybnostiach o našich schopnostiach. Sociálne siete nám ukazujú ukážkové životy iných. Naša myseľ je zrýchlená a my nevieme zastaviť. Diár máme preplnený aktivitami, schôdzkami a povinnosťami. Čím plnší, tým lepšie. Postupne strácame kontakt so sebou…

1) Práca so zmyslami

Práve jeseň a začiatok zimy nám môže pomôcť prebrať sa z tohto rýchleho životného tempa. Ráno vstávať po tme nie je nič príjemné, cez deň niekedy vôbec nevidieť slnko. Čo však môžem pre seba urobiť je začať pracovať so svojimi zmyslami. Ráno keď je tma a vyskočím z postele, môžem na malý moment spočinúť pozornosťou na dychu.

Pobyt na vzduchu má zázračné účinky. (Foto: D. Dvorská)

2) Ľahké cviky

Ak si ešte nájdem 5 minút na mačací chrbát tak budem mať oveľa spokojnejší začiatok dňa a vďaka krátkemu cvičeniu budem mať lepšiu náladu. Môžem si k tomu otvoriť okno a vnímať chlad ako vstupuje do miestnosti, ako ho vnímam na pokožke.

3) Oddych

Krátke dni a chladné počasie nám môžu dať priestor na strávenie viac času sami so sebou, reflektovanie uplynulého obdobia. Zamerať sa viac na veci, ktoré nám robia radosť. Ak cítime únavu, oplatí sa dopriať si spomalenie a vypustenie voľnočasových aktivít na nejaký čas. Bude to mať blahodarný vplyv na našu psychiku a imunitu.

Radosť zastaviť sa. (Foto: D. Dvorská)

4) Prevencia proti stuhnutiu

Imunita je prepojená s naším psychickým rozpoložením a fasciou v tele. Ak sme vyčerpaní, dlhodobo unavení a do toho chceme stíhať všetky naše aktivity, tak je viac než pravdepodobné, že skončíme chorí v posteli.

Fascia je prvá štruktúra, ktorá reaguje stiahnutím keď sme unavení. Možno začnete ráno pociťovať väčšiu stuhnutosť. To je prvý signál, že fascia sa zaťahuje. Fascia zadržuje najväčšie množstvo vody v našom tele a pri jej zatiahnutí dochádza k obmedzeniu jej cirkulácie, čo sa prejavuje tuhosťou, lokálnym pocitom ťahu až bolesti. Možno ste si aj sami všimli, že sa počas dňa potrebujete viac naťahovať.

5) Útek od obrazovky

Ďalším spôsobom ako si oddýchnuť, môže byť pauza od sociálnych sietí a pozorovať čo to s nami robí. Obmedziť ich používanie na nevyhnutné veci a eliminovať bezcieľne scrollovanie nám pomôže upokojiť myseľ a jej turbulencie.

Spánok nám dodáva potrebnú silu. (Ilustračné foto: U3207862, Wikimedia)

6) Skorá večierka

Vyhnúť sa ponocovaniu a dopriať si viac času na spánok je pre regeneráciu a celkovú odolnosť kľúčové a skoré večery môžu k tomuto novému návyku pomôcť. Vybavovať pracovné veci neskoro večer, alebo byť pre ne dostupní aj v neskorých hodinách, je tiež ďalším bodom, ktorý sa dá práve na jeseň upraviť.

7) Odpočinok musí byť rutinou

Nemusíte radikálne meniť svoje stravovacie návyky, ani začať chodiť na jogu. Dôležité je, naučiť sa byť sám so sebou a cítiť sa dobre. Vtedy vzniká priestor na to, aby sme sa lepšie spoznali a vnímali čo nám robí dobre a čo nie. Podľa toho postupne môžeme meniť jednotlivé návyky. Naučiť sa skutočne oddychovať je v dnešnej dobe dôležité. Vďaka oddychovaniu sa bude v našej nervovej sústave viac aktivovať parasympatický autonómny nervový systém.

Cielené cvičenia pomáhajú lepšiemu dýchaniu. (Foto: D. Dvorská)

Dlhodobý stres cítia aj svaly

Parasympatikus je zodpovedný za relaxáciu a uvoľnenie napätia svalov, prehĺbenie a spomalenie dýchania. Aktivuje sa pri príjemných pocitoch, keď nám niečo vonia, keď sme obklopení blízkymi ľuďmi, domácimi zvieratami, keď sme vonku v prírode.

Naproti parasympatiku je sympatikus, autonómny nervový systém zodpovedný za akciu v ohrození, to znamená jednoducho útok, alebo boj. Tento systém je u mnohých ľudí dlhodobo aktívny vplyvom chronického stresu z práce, z hlučného okolia, nezhôd v medziľudských vzťahoch. Dlhodobo vedie k zvyšovaniu napätia vo svaloch, skracuje a zrýchľuje dýchací stereotyp.

Odpočinok prináša radosť do života. (Ilustračné foto: McKay Savage, Wikimedia)

Oddýchnutí žijú lepšie

Cítiť sa dobre nie je luxus, ale nevyhnutnosť pre naše zdravie. Vedieť si vytvoriť emočnú komfortnú zónu je to, čo nám pomôže mať lepšiu koncentráciu, sebadôveru. Celkovo budeme lepšie zvládať náročnejšie situácie, ak sa naučíme cielene oddychovať, avšak bez tlaku a úsilia vznikajúceho v našej mysli. Tomu môžeme hovoriť umenie sebaúcty a porozumenia k sebe samým, o ktoré by sme sa mali starať každý deň.

(Zdroj: Mgr. Daniela Dvorská, Radio SiTy)