Unikátna novinka o dominante

​Ľubomír Deák a Richard Vrablec na krste novinky. Máme ju aj v Rádiu SiTy. (Foto: Michal Hrabovec, Rádio SiTy)

Očakávané knižná novinka o Moste SNP je konečne tu. Pripomína polstoročie dominanty Bratislavy prostredníctvom porovnávacích záberov, na ktorých vidno metropolu v čase výstavby mosta a dnes. Publikáciu Ľubomíra Deáka a Juraja Bonča z vydavateľstva Eruditio pokrstil symbolicky v kaviarni UFO známy moderátor a zabávač Richard Vrablec. Počas návštevy Rádia SiTy prezradil, čo by mohlo byť novou dominantou nášho mesta. 

Rovnaké miesto s 50 ročným odstupom. (Foto: J. Bončo a Ľ. Deák, Eruditio)

Bratislava a jej premeny – Most SNP

Autor historických fotiek Juraj Bončo spravil od roku 1967 mnoho záberov. “Mal som svoj prvý fotoaparát a snažil som sa zachytiť čo najviac z rýchlo sa meniaceho podhradia, ktoré čakalo rapídne búranie. Pracoval som ako technik prenosového vozu pre Československú televíziu. Po meste sme sa často presúvali. Tak som mal možnosť robiť mnoho záberov aj z miest, kam sa bežne človek nevedel dostať. Rozhodol som sa systematicky fotografovať celú Bratislavu,“ uvádza v knihe Bratislava a jej premeny – Most SNP.

Ľubomíra Deáka, autora súčasných záberov, tieto fotky nadchli. „Dostali sa mi do rúk fotografie fotografa J. Bonča, kde je podrobne zachytená výstavba mosta SNP, ako aj úprava celého okolia od Staromestskej ulice až po Hodžovo námestie. To, ako sa menila štruktúra a architektúra Starého mesta a podhradia. Tieto fotografie ma veľmi nadchli a zároveň inšpirovali nafotografovať súčasné pohľady na rovnaké miesta.“ Spojenie autorského tandemu si teraz môžeme pozrieť v jednej väzbe pod názvom Bratislava a jej premeny – Most SNP.

Výstavba Mosta SNP zasiahla aj do podhradia. (Foto: J. Bončo a Ľ. Deák, Eruditio)

S knihou objavíme kľúčové miesta

V knihe Bratislava a jej premeny – Most SNP si môžeme pozrieť chronologicky zoradené zábery od 11. októbra 1967 až po rok 1977. Každá z historických fotiek je doplnená pohľadom na to isté miesto v súčasnosti. “Vďaka QR kódom pri niektorých dvojiciach záberov sa na pátrača môžete zahrať aj vy. Kniha však rozhodne nie je len pre detektívnych amatérov, architektonických nadšencov či Prešpurákov plných nostalgie. Táto precízne zachytená bratislavská premena ako memento doby bude dozaista ohurovať ešte aj niekoľko generácii po nás,” uvádza vydavateľstvo Eruditio.

Ľ Deák a R. Vrablec s čerstvo pokrstenou knihou na Moste SNP. (Foto: Michal Hrabovec)

Novinka je pokrstená vodou

Krst knihy Bratislava a jej premeny – Most SNP sa uskutočnil v druhý jarný deň (21. marca 2023) vo vyhliadkovej veži UFO na vrchole ikonickej stavby. Zatiaľ čo spoluautor fotiek Ľubomír Deák držal v rukách novú publikáciu, tak krstný otec Richard Vrablec ju polial vodou. Práve vďaka nej totiž most nad Dunajom vyrástol.

Účastníci krstu sa potom chytili za ruky a vytvorili živú reťaz, ktorá mala symbolizovať medziľudský most. “Obdivujem ľudí, ktorí dokážu prepojiť dva brehy. Mostami z dreva, kameňa, zo železa či betónu. Skláňam sa pred ich šikovnosťou. Ako rodený Bratislavčan som hrdý na všetky tunajšie mosty. Najviac mi však prirástol k srdcu nadčasový Most SNP. Dominanta mesta začala slúžiť ľuďom v tom istom roku, keď som sa prvýkrát nadýchol. V roku 1972,” povedal Richard Vrablec.

Takto sa nad Bratislavou rodil ľudský most. (Foto: Michal Hrabovec)

“Mosty spájajúce brehy stavať neviem. Rád staviam mosty spájajúce srdcia ľudí. Ich základným stavebným materiálom sú slová, úsmev, empatia a spomínané maličkosti. V tom sa vyznám a robím to rád. Nikdy nepostavím most, po ktorom sa dá prejsť, no môžem postaviť desiatky pevných neviditeľných mostov. Milí čitatelia, pridajte sa ku mne,” odkázal krstný otec knihy Richard Vrablec. O novej knihe, jej krste, no aj o medziľudských mostoch, povedal viac počas návštevy Rádia SiTy.

Medziľudské vzťahy ako dominanta

Richard Vrablec na návšteve Rádia SiTy dňa 22. marca 2023 pri rozprávaní o knihe Bratislava a jej premeny – Most SNP dokázal, že nie je len vždy usmiaty skvelý zabávač, ale má aj veľké srdce. (Video: Rádio SiTy)

Most SNP je unikát

Most SNP je jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj. V prúde rieky nemá žiadny pilier. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Od 16. mája 2018 je most národná kultúrna pamiatka.

Dielo postavili v rokoch 1967 až 1972 spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutní montáže Ostrava podľa projektu inžinierov Arpáda Tesára a Jozefa Zvaru a architektov Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa. Do užívania bol daný 26. augusta 1972. V čase projektovania bol zaveseným mostom s najväčším rozpätím poľa na svete, kým ho však dokončili zaradil sa na štvrté miesto.

Z dôvodu jeho výstavby bola zbúraná značná časť bratislavského podhradia vrátane historicky hodnotných častí Vydrice a synagógy v maurskom štýle.

Knižná novinka je skvelý tip na darček. (Foto: Rádio SiTy)

Túto knihu musíte mať

Kniha Bratislava a jej premeny – Most SNP môže byť výborným darčekom, obohatením vlastnej knižnice, či zdrojom zábavy pod holým nebom pri objavovaní lokalít, na ktorých sa zrodili publikované zábery. Vytvára priestor na spomínanie, no aj na spoznávanie informácií o budovaní ikonickej bratislavskej stavby, ktorá je dominantou metropoly. Novinku nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

Pozrite si galériu záberov z krstu knihy.
(Foto: Michal Hrabovec)

Ikonická stavba je obľúbeným symbolom

Motív Mosta SNP dnes vidno v rôznych grafických prevedeniach, pričom jasne odkazujú na hlavné mesto. Symbol sa stal súčasťou aj loga Rádia SiTy a Sity Coffee & Wine.

NÁŠ TIP: prečítajte si na stránke Rádia SiTy aj o knihe Premeny Bratislavy.
(Zdroj:  Premeny BratislavyRichard VrablecEruditio, Wikipedia, Rádio SiTy).