Rekonštrukcia fontány na námestí Slobody po 40 rokoch

Bratislavčania sa po 40 rokoch dočkajú vynovenej fontány Družba na Námestí slobody. Chátrajúca fontána, ako dominanta námestia v centre Bratislavy, svojím stavom posledné roky doslova straší turistov aj domácich. Prvá väčšia rekonštrukcia by mala fontánu viac priblížiť ľuďom a od budúceho roka začne paralelne prebiehať aj komplexná revitalizácia celého Námestia slobody.

Pohľad do histórie 

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Ide o dielo architektov Virgila Droppa a Juraja Hlavicu a sochárov Juraja Hovorku a Karola Lacka. V tom čase bola fontána prezentovaná ako symbol socialistického režimu, no mala aj ďalší, v tom čase skrytý význam. Kvitnúci kvet lipového stromu symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi a práve ten sa stal hlavným motívom najväčšej fontány v Bratislave.

Foto – Facebook

Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúži na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie.

Najväčšia fontána v Bratislave

Fontána má priemer 45 metrov, centrálna plastika kvetu z nehrdzavejúcej ocele váži 12 ton a v minulosti bolo v bazénoch až 2 tisíc metrov kubických vody. Od roku 2007 však fontána nie je v prevádzke. Nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a je narušená aj hydroizolácia bazénov. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Najdlhšie bude trvať práve oprava súčastí strojovne. Kompletná rekonštrukcia fontány by mala trvať 12 mesiacov a realizuje ju stavebná spoločnosť FERRMONT.

Foto – Facebook

Fontánu oceníte najmä v letných mesiacoch

Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. V druhej fáze sa začne postupne revitalizovať aj samotné Námestie slobody, ktoré takisto nebolo významnejšie rekonštruované od svojho vzniku v druhej polovici 20. storočia. Na námestí pribudne zeleň, detské ihrisko a sprístupní sa časť vyvýšených záhonov, kde si budú môcť okoloidúci oddýchnuť a kochať sa ikonickou fontánou.