Premenu uvidíme aj na plátne

Kniha Bratislava a jej premeny – Most SNP sa dočká pokračovania. Tentoraz na filmovom plátne. Chystá sa predstavenie, ktoré doplní porovnávacie zábery spojené s dominantou metropoly od fotografov Juraja Bonča a Ľubomíra Deáka o snímky, ktoré sa do publikácie, vydanej pri príležitosti 50. výročia stavby, nedostali. Akcia má byť zároveň oslavou pri príležitosti 6. narodenín stránky združenia Premeny Bratislavy. 

Ľ Deák a R. Vrablec s čerstvo pokrstenou knihou na Moste SNP. (Foto: Michal Hrabovec)

Pomyslené podanie si rúk

Filmové predstavenie má byť pomyselným podaním si rúk fotografa Juraja Bonča, autora vzácnych a ojedinelých fotografií z výstavby Mosta SNP a fotografa Ľubomíra Deáka, ktorý sa podujal zdokumentovať jeho súčasnosť. “Okrem filmového zážitku sa dozviete aj o vzniku knihy a budete si ju môcť prelistovať a zakúpiť,” pozýva návštevníkov združenie Bratislava a jej premeny, ktoré spolu s vydavateľstvom Eruditio podujatie organizuje.

“Príďte si zaspomínať aké to bolo a možno zasnívať aké to mohlo byť,” uvádzajú usporiadatelia akcie, ktorou nás prevedie krstný otec knihy Bratislava a jej premeny – Most SNP, moderátor Richard Vrablec

Unikátna kniha porovnáva dobové zábery so súčasnými. (Foto: Michal Hrabovec)

Projekcia bude v Pistoriho paláci

Podujatie sa uskutoční v stredu 17. mája 2023 o 19:00 h v Kine Film Europe v Pistoriho paláci na Štefánikovej 25 v Bratislave. Vstup bude voľný.

Bratislava a jej Premeny – Most SNP
filmové predstavenie
streda 17. máj 2023
19:00 hod.
Kino Film Europe
Pistoriho palác
Štefánikova 25
Bratislava

Bratislava a jej premeny – Most SNP

Autor historických fotiek Juraj Bončo spravil od roku 1967 mnoho záberov. “Mal som svoj prvý fotoaparát a snažil som sa zachytiť čo najviac z rýchlo sa meniaceho podhradia, ktoré čakalo rapídne búranie. Pracoval som ako technik prenosového vozu pre Československú televíziu. Po meste sme sa často presúvali. Tak som mal možnosť robiť mnoho záberov aj z miest, kam sa bežne človek nevedel dostať. Rozhodol som sa systematicky fotografovať celú Bratislavu,“ uvádza v knihe Bratislava a jej premeny – Most SNP.

Ľubomíra Deáka, autora súčasných záberov, tieto fotky nadchli. „Dostali sa mi do rúk fotografie fotografa J. Bonča, kde je podrobne zachytená výstavba mosta SNP, ako aj úprava celého okolia od Staromestskej ulice až po Hodžovo námestie. To, ako sa menila štruktúra a architektúra Starého mesta a podhradia. Tieto fotografie ma veľmi nadchli a zároveň inšpirovali nafotografovať súčasné pohľady na rovnaké miesta.“ Spojenie autorského tandemu si teraz môžeme pozrieť v jednej väzbe pod názvom Bratislava a jej premeny – Most SNP.

Výstavba Mosta SNP zasiahla aj do podhradia. (Foto: J. Bončo a Ľ. Deák, Eruditio)

S knihou objavíme kľúčové miesta

V knihe Bratislava a jej premeny – Most SNP si môžeme pozrieť chronologicky zoradené zábery od 11. októbra 1967 až po rok 1977. Každá z historických fotiek je doplnená pohľadom na to isté miesto v súčasnosti. “Vďaka QR kódom pri niektorých dvojiciach záberov sa na pátrača môžete zahrať aj vy. Kniha však rozhodne nie je len pre detektívnych amatérov, architektonických nadšencov či Prešpurákov plných nostalgie. Táto precízne zachytená bratislavská premena ako memento doby bude dozaista ohurovať ešte aj niekoľko generácii po nás,” uvádza vydavateľstvo Eruditio.

Knižná novinka je skvelý tip na darček. (Foto: Rádio SiTy)

Most SNP je unikát

Most SNP je jednopylónový, oceľový, cestný, zavesený most vejárového dizajnu cez Dunaj. V prúde rieky nemá žiadny pilier. V roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Od 16. mája 2018 je most národná kultúrna pamiatka.

Dielo postavili v rokoch 1967 až 1972 spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutní montáže Ostrava podľa projektu inžinierov Arpáda Tesára a Jozefa Zvaru a architektov Jozefa Lacka, Ladislava Kušníra a Ivana Slameňa. Do užívania bol daný 26. augusta 1972. V čase projektovania bol zaveseným mostom s najväčším rozpätím poľa na svete, kým ho však dokončili zaradil sa na štvrté miesto.

Z dôvodu jeho výstavby bola zbúraná značná časť bratislavského podhradia vrátane historicky hodnotných častí Vydrice a synagógy v maurskom štýle.

Ikonická stavba je obľúbeným symbolom

Motív Mosta SNP dnes vidno v rôznych grafických prevedeniach, pričom jasne odkazujú na hlavné mesto. Symbol sa stal súčasťou aj loga Rádia SiTy a Sity Coffee & Wine.

NÁŠ TIP: prečítajte si na stránke Rádia SiTy aj o knihe Premeny Bratislavy.
(Zdroj:  Premeny BratislavyRichard VrablecEruditio, Wikipedia, Rádio SiTy).