Mesto Bratislava prichádza so systémom regulovaného parkovania PAAS, ktorý sa u obyvateľov Bratislavy aj ľudí tu pracujúcich stretol s rozporuplnými reakciami. Bratislavský parkovací asistent s heslom “Neprepaasnime príležitosť posunúť Bratislavu o krok vpred” zavádza v hlavnom meste v súvislosti s parkovaním jasné pravidlá a podmienky platné pre každého. Od 10. januára je PAAS spustený v prvých 3 zónach – Krasňanoch, Tehelnom poli a Dvoroch 4.
Prečo regulované parkovanie?
Počet áut v Bratislave sa za posledných 20 rokov zdvojnásobil, čo je aj hlavným dôvodom, prečo je parkovanie v hlavnom meste dennodennou výzvou Bratislavčanov. Mnohí sa domnievajú, že na kritickej situácii s parkovaním majú na svedomí najmä nerezidenti, ktorí každý deň dochádzajú do Bratislavy za prácou. Prieskumy mesta však ukázali, že napríklad, v lokalite okolo Mlynských nív, kde ľudia dochádzajú za prácou, patrilo zhruba 89% áut parkujúcich cez deň práve obyvateľom nášho mesta. Preto Mesto Bratislava pripravilo jednotné pravidlá celomestského regulovaného parkovania, ktoré v júni 2019 schválilo mestské zastupiteľstvo.
Parkovací asistent má za úlohu motivovať nerezidentov zaparkovať auto na vstupe do mesta a využiť verejnú dopravu. Financie z regulovaného parkovania budú použité na zlepšenie siete záchytných parkovísk a verejnej dopravy, v ktorej si dnes chodci, cyklisti a autá navzájom prekážajú.
Aké možnosti parkovacích kariet sú k dispozícii?
- rezidentná paas karta
Každý rezident so vzťahom ku konkrétnemu autu si bude môcť zakúpiť rezidentskú kartu, s ktorou parkuje neobmedzene v mieste svojho bydliska.
- návštevnícka paas karta
Každý rezident tiež bude môcť požiadať o bezplatnú návštevnícku kartu, a to aj v prípade, ak nevlastní auto, s ktorou získa 100/150 voľných hodín pre svoje návštevy.
- bonusová paas karta
Rovnako si rezidenti môžu zakúpiť aj bonusovú kartu, s ktorou získajú 2 voľné hodiny na parkovanie v regulovanej zóne v Bratislave.
- abonentská paas karta
Abonentská karta je určená pre osoby, ktoré podnikajú alebo vlastnia nehnuteľnosť či prevádzku v zóne, pre ktorú je parkovacia karta vydaná.
Parkovanie cez appku v mobile
Na úhradu parkovného a na využitie bonusovej a návštevníckej parkovacej karty budú v PAAS slúžiť primárne mobilné aplikácie. Trh s týmito aplikáciami je otvorený, čo znamené, že každá aplikácia, ktorá splní základné požiadavky stanovené mestom a zverejnené na jeseň, sa môže zapojiť do systému. V rámci Slovenska ide o inovatívny spôsob sprístupnenia platenia za parkovné. Namiesto jednej mestskej aplikácie, ktorá by bola náročná na vývoj a pravidelné aktualizácie, stavilo mesto na skúsenosti firiem, ktorých aplikácie sú často overené vo viacerých slovenských či zahraničných mestách. Obyvatelia tak budú mať na výber viacero aplikácií, ktoré môžu využívať, a vybrať si takú, ktorá im najviac vyhovuje z používateľského hľadiska.
Prvé mobilné aplikácie, prostredníctvom ktorých bude možné zaplatiť hodinové parkovné, budú dostupné na stiahnutie koncom tohto týždňa na stránke www.paas.sk/platba. Ďalšie aplikácie pribudnú v nasledujúcich týždňoch. Registráciu a nákup parkovacích kariet si vybavíte online na www.paas.sk.
Na úhradu parkovného tiež bude možné využiť parkomaty alebo tzv. asistentov parkovania, ktorí budú prvé týždne informovať v zónach o nových pravidlách, pomôžu s inštaláciou mobilnej aplikácie ale zároveň budú mať funkciou mobilného parkomatu, kde bude možné uhradiť parkovné v hotovosti i kartou.
PAAS v prevádzke od 10. januára
Od 10.1.2022 je systém regulovaného parkovania spustený v prvých 3 zónach – Krasňanoch, Tehelnom poli a Dvoroch 4. Obyvatelia a návštevníci týchto častí Bratislavy sa musia od tohto dňa riadiť pravidlami stanovenými PAAS. Očakávajte zvýšené kontroly parkovania mestskou políciou, taktiež novinkou je nedávne schválenie zmeny legislatívy a zavedenie tzv. objektívnej zodpovednosti. Tá umožňuje mestskej polícii, respektíve vyškoleným kontrolórom, riešiť priestupky aj prostredníctvom foto/video dokumentácie, nie je už potrebná fyzická prítomnosť vodiča/majiteľa vozidla, čo systém kontrol urýchľuje.
V komentároch na profile Mesta Bratislava sa novinka PAAS stretla s rôznymi reakciami. Ako to už na sociálnych sieťach býva zvykom, prevládali tie negatívne. Ako sa k otázke regulovaného parkovania týmto spôsobom staviate vy? Budeme radi, keď sa o svoj názor podelíte v komentároch na Facebooku.