Možností na kultúrne vyžitie v hlavnom meste je neúrekom. Ak vás láka výtvarné umenie a umelecké inštalácie, vybrali sme pre vás sedem výstav, ktoré môžete aktuálne v Bratislave navštíviť. V našom zozname nájdete tipy na expozície z rôznych sfér, či vás zaujíma naša história, obrazy alebo máte radšej interaktívne výstavy, kde sa s exponátmi môžete sami zabávať.
7×7: Sedem slobodných úvah o umení v Slovenskej národnej galérii
Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení počas pandémie. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené. Sedem mikro výstav ukazuje možnosti, ale aj limity online kurátorskej práce, zároveň tiež obsahovo do veľkej miery reflektuje aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Výstava je prispôsobená tekutej dynamike jej virtuálneho východiska.
Milan Bočkay: Avers – Revers alebo Nič nie je také, ako sa zdá
Výstava Milana Bočkaya vás zavedie do sveta analytickej maľby na princípe trompe l’oeil – zrakového klamu. Obrazy Milana Bočkaya nenapodobňujú, ale rekonštruujú. Roky sa pohrával so zahmlievaním hraníc medzi realitou a ilúziou, banálnym a vznešeným, vysokým a nízkym. Neskôr na obrazoch začali pribúdať nové vrstvy a nové významy.
Vznikali obrazy podobné palimpsestom – textom na pergamene. Na Bočkayových obrazoch nič nepochádza z cudzích prameňov, všetko je vlastnoručne namaľované. Rám, plátno aj podklad.
Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva
Na 3. poschodí Esterházyho paláca nájdete interaktívnu výstavu názvom Aktívna zóna – obraz, priestor, perspektíva, ktorá je venovaná technikám a princípom, vďaka ktorým sú umelci schopní docieliť dojem hĺbky v dvojrozmernom, čiže plochom obraze. Jednotlivé princípy sú ukázané na origináloch zo zbierok Slovenskej národnej galérie z rôznych období dejín umenia. Každý z princípov hlbšie objasňujú edukatívne praktické inštalácie, umožňujúce návštevníkom samostatne preskúmať konkrétne témy a vizualizovať zákonitosti tvorby priestoru v obraze.
Zóna je edukačným priestorom pre všetky vekové kategórie a zaujme tých, ktorí radi objavujú, experimentujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia. Spája sa tu interakciu, nové poznatky, zábava a oddych s originálmi diel výtvarného umenia.
Kelti z Bratislavy v Historickom múzeu SNM
Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, kedy Kelti žili na území mesta Bratislava. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov a zaujímavého poňatia výstavy uvidíte v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami.
Volkswagen už 30 rokov “made in Slovakia” v Múzeu dopravy
Špeciálna výstava vozidiel pri príležitosti 30. výročia Volkswagen Slovakia zaujme najmä mužov. Dovolí im nahliadnuť do sveta automobilového priemyslu a spoznať bližšie vozidlá Volkswagen vyrobené na Slovensku. Nájdete tu, okrem iného, 13 výnimočných vozidiel vyrobených od roku 1991 v bratislavskom závode.
26 rokov Galérie Z
Výstavný program galérie je zameraný na prezentáciu súčasného výtvarného umenia slovenských aj zahraničných autorov. Za uplynulých 26 rokov sa vyprofiloval na prehliadku diel autorov s veľkým generačným rozpätím, od prác renomovaných tvorcov až po diela najmladšej generácie umelcov. Príďte si obzrieť výstavu toho najzaujímavejšieho za posledné takmer tri dekády do Galérie Z. Účasť zahraničných umelcov vytvára výnimočnú príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom univerzálneho dorozumievacieho média – výtvarného umenia.
Ako sa hrali naši…
Múzeum mesta Bratislavy sprístupilo výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši… Výstava pozostáva z dvoch častí a prinesie zábavu, ale aj mnoho informácií o historických hračkách. Jedinečnou formou múzeum vystavilo verejnosti viac ako 1 600 exponátov zo svojho zbierkového fondu hračiek z počtu takmer 3 000 predmetov, pochádzajúcich z obdobia od druhej polovice 19. do konca 20. storočia. Ideou tejto sčasti interaktívnej expozície je naštartovať motiváciu súčasnej generácie spoznávať našu históriu a život v minulosti cez hračky a hru, ale aj inšpirovať staršie generácie, aby zdieľali svoje zážitky s dnešnými mladými ľuďmi a deťmi.
Máte tip na výstavu, ktorú sme v našom zozname nespomenuli? Podeľte sa s nami v komentároch. 🙂
Zdroj – Citylife