Netflix sa za posledné roky vypracoval zo “seriálovej platformy” na tvorcu kvalitných filmových snímkov, za ktoré získal množstvo ocenení (oscarových nevynímajúc). Dokumentárne filmy sú špeciálnou kategóriou, ktorá si vyžaduje faktografickosť, čo je veľakrát na úkor “pútavosti” samotného filmového počinu. Netflixu sa ale darí fakty do dokumentov vložiť spôsobom, ktorí diváka baví, a zároveň vzdeláva. V aktuálnom članku vám prinášame zoznam vydarených dokumentov na dôležité témy, ktoré diváka vtiahnu do deja a nepustia až do samotného konca.
14 vrcholov: Nič nie je nemožné (2021)
Nebojácny nepálsky horolezec Nimsdai Purja stojí pred výzvou, ktorá sa na prvý pohľad nedá zvládnuť. Za sedem mesiacov chce zdolať všetkých 14 svetových osemtisícoviek. Keď Purja 23. apríla 2019 zdolal prvú, Annapurnu I, mal zaistených iba 15 % potrebných finančných prostriedkov a väčšinu z nich získal z hypotéky na vlastný dom vo Veľkej Británii. Dokument je plný kontrastov dychberúcich záberov najvyšších hôr sveta a zároveň nehostinných podmienok, ktoré majú majestátne hory pre odvážlivcov, ktorí sa ich rozhodnú pokoriť, prichystané.
Afrikou na pionýru (2020)
Cesta naprieč africkým kontinentom na legendárnych a veľa starých motorkách Jawa Pionýr. Celovečerný road movie Afrikou na Pionýru prináša ešte bláznivejšiu a odvážnejšiu výpravu, než akú poznáme vďaka žltým trabantom. Práve jednej z kultových expedícii žltých trabantov sa zúčastnil dobrodruh a režisér Marek Slobodník sám na svojej Jawe 250. Podobne, ako výrazné postavy filmových komiksových vesmírov dostávajú vlastné filmy, tak aj jeho samostatné dobrodružstvá Afrikou na Pionýru môžu vnímať diváci ako „spin-off“.
Cestovateľský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružstvo, ktoré nepozná hranice a ktoré ženie možnosti vlastného tela aj slobody ducha do najvyšších otáčok. Zároveň prináša úchvatné zábery a pohľady na prírodu a život Afriky, aké nemajú obdoby. 5 jazdcov strávilo v sedle Jawy Pionýr 5 mesiacov, zo strednej Európy ku Kapskému mestu prešli viac ako 15 000 kilometrov púšťou, pralesom i savanou, cez rovník, okolo Kilimandžára a dorazili až na najjužnejšie miesto afrického kontinentu, kde sa Indický oceán stretáva s Atlantickým.
Earth: Deň na zázračnej planéte (2017)
Snímok z produkcie BBC Earth Films, tvorcov Zázračnej planéty (2006), predstavuje divákom očarujúcich a nezabudnuteľných hrdinov: mláďa zebry, snažiace sa prekonať rozvodnenú rieku; pandu, ktorá usmerňuje svojho hravého potomka; rodinu vorvaňov, s obľubou pospávajúcu vo zvislej polohe; leňochoda túžiaceho po láske a veľa ďalších… Počas jedného dňa putujeme spolu so slnkom od najvyšších hôr k tým najvzdialenejším ostrovom, z hlbokej exotickej džungle sa dostaneme až do labyrintu najväčších veľkomiest. V každom kúte nášho sveta nachádzame fascinujúce obyvateľstvo, ku ktorému sa vďaka revolučnej technológii dostávame bližšie, ako sme si vôbec dokázali predstaviť.
Karel (2020)
Celovečerný dokumentárny film Karel prináša jedinečný a veľmi osobný pohľad do duše Karla Gotta. Maliar, spevák, manžel, otec… film Karel nemá byť manifestom ohromnej slávy “božského Káju”. Režisérka Olga Malířová Špátová začala snímať tam, kde sláva končí a kde sa zo Zlatého slávika Karla Gotta stáva “jenom” Karel, nadšený maliar a milujúci manžel a otec svojich dcér.
Renomovaná česká režisérka natáčala dokument s Karlem Gottem počas jedného roka. Vďaka jeho úprimnosti, nadhľadu a neutíchajúcemu humoru vznikol intímny snímok a pohľad na jeho život, ktorý sa doteraz jeho skalným fanúšikom a širokej verejnosti nenaskytol. Vydáte sa s Karlom z Prahy na chalupu či do vsi, kde trávil detstvo. Spevák sa v dokumente vydáva po stopách svojho života na miesta, ktoré v jeho srdci hrali dôležitú úlohu, tak ako on v tých našich.
#Anne Frank – paralelné príbehy (2019)
Dojemný dokument od držitelky Oscara Helen Mirren, ktorý rozpráva príbeh podľa denníku Anny Frankovej a ďalších piatich ženách, ktoré prežili holokaust, no zdieľali rovnaký osud „deportácie, utrpenia a odopretia ich detstva a dospievania“.
Ktorý je váš obľúbený dokument, ktorý odporúčate známym? Či už z produkcie Netflix alebo inej, budeme radi, ak sa o tipy podelíte v komentároch.
Zdroj: CSFD